Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира предизборната кампания за парламентарните избори

Снимка: архив

На 2 септември официално стартира предизборната кампания за парламентарните избори в България на 2 октомври 2022 г. и приключва в 24.00 ч. на 30 септември 2022 г. Денят за размисъл е 1 октомври.

Регистрирани за участие са 23 партии и 6 коалиции, но една от тях – "Единна народна партия", не е регистрирала кандидатски листи в нито един изборен район и няма да фигурира в бюлетината.

Срокът за подаване на заявления за гласуване в чужбина изтича в полунощ на 6 септември. Очертава се общият брой на секциите извън страната да не надхвърля 800.  Сънародниците ни зад граница предпочитат да подават заявления през страницата на ЦИК вместо през дипломатическите и консулските ни представителства. Традиционно повече заявления в чужбина се подават в Турция, Великобритания, Германия, Испания от Европа и САЩ извън Европа.

В 9363 секции в страната ще се гласува с машини, а в чужбина – по данни към момента в 290 секции.

На 17 септември изтича срокът за подаване на заявления за гласуване с подвижна избирателна кутия.

На сайта на СИК има Симулатор на машинно гласуване, където желаещите могат да се упражнят преди вота.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора е домакин на Национален кулинарен форум

За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025, съобщава БТА. През почивните дни, 8 и 9 февруари, градът под липите ще събере на..

публикувано на 08.02.25 в 07:05

Учебният център на Летище София ще обучава специалисти от цял свят

Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21 обучителни хъба, сред които са тези на водещи европейски летища като Мюнхен, Истанбул и Атина. У..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

България днес - 7 февруари 2025 г.

В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите през изминалата седмица. С помощта на Диана Цанкова разказваме за художника от Стрелча Мильо Балтов,..

публикувано на 07.02.25 в 19:00