Фреска, пресъздаваща изковаването на гвоздеите за Разпятието, може да се види в Земенския манастир. Тя е рисувана през XIV век и е единствена по рода си, тъй като сцената не се среща в световната религиозна живопис, съобщава Областната администрация в Перник.
Стенописите в манастирския храм “Св. Йоан Богослов” проследяват пътя на Исус до Голгота. Неизвестен художник по нашите земи е интерпретирал библейския сюжет “Тайната вечеря” по особен начин, изобразявайки Христос два пъти – единият подава хляба, а другият разлива виното. “Двойният Христос” не може да бъде видян никъде другаде, твърдят от областната администрация. Този различен прочит прави храма изключително ценен за световната култура.
Нов исторически комплекс в Троян разказва за героизма на местните българи, взели участие в Балканската (1912 – 1913), Междусъюзническата (1913), Първата и Втората световна война. В комплекса, посредством възстановки, съхранени артефакти,..
След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..
Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..
Срещи с автори, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години предлага програмата на Седмицата на православната книга . Тя се..