Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българин ще се опита да преплува Гибралтарския проток

Снимка: Facebook/Цанко Цанков

На 6 септември Цанко Цанков ще се впусне в поредното си предизвикателство - той ще стане първият българин, който ще участва в преплуването на Гибралтарския проток между Испания и Африка, част от веригата маратони Ocean Seven. Стартът е сутринта в 07:15 ч испанско време (08:15 ч българско време).

"Предстоят ми много тежки близо 20 км във водите на Атлантическия океан, за да стигна африканския бряг в Мароко. Вярвам, че силата на българския дух и вашата позитивна енергия ще ми помогнат да се справя с това предизвикателство и да развея българския флаг, преплувайки разстоянието между двата континента", написа в социалните мрежи Цанков, който е световен рекордьор за 12 часа плуване без спиране в 50-метров басейн от 2020 г.

За да си осигури участие в Гибралтар, Цанков участва в 5000-метрова квалификация в Барселона през април, в която завърши първи от 167 претенденти.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 20 март 2025 г.

В "България днес" на 20 март ви разказваме за 13-то издание на Глобалната кампания за повишаване на финансова грамотност на ученици у нас в рамките на Световната седмица на парите. Припомняме си художника Маргарит Цанев-Мáрго, отишъл си доброволно от този..

публикувано на 20.03.25 в 19:00

Сутрешните температури остават ниски, в петък ще е пролетно топло

В петък , 21 март, минималните температури ще бъдат от минус 5 ди 0°. В София ще е около минус 3°. В сутрешните часове по поречията и около водните басейни ще има намалена видимост. През деня ще е слънчево и почти тихо. Максималните температури..

публикувано на 20.03.25 в 18:35

Почти ¾ от младежите мислят за емиграция от България

74% от българските младежи обмислят повече или по-малко идеята за емиграция в чужбина – сочи изследване на младежта в Югоизточна Европа, проведено от Фондация "Фридрих Еберт". Анкетирани са 9000 души между 14 и 29 години. Последните години..

публикувано на 20.03.25 в 14:50