На 18 септември отваря врати, за новата учебна година, Българското неделно училище към библиотека „Христо Ботев“ в столицата на Молдова - Кишинев. По традиция сред гостите за първия учебен ден са посланикът на България в Молдова Евгени Стойчев и първият директор на неделното училище – изтъкнатият българист проф. Николай Червенков.
Ежегодно тук се учат да общуват на български и се запознават с българската култура около 70 души, разказа за Радио България директорката на библиотеката Анжела Олареску:
„При нас винаги се сформират по четири групи, имаме ученици от 6 до 70 години. Получават се две групи за деца и две за възрастни. Децата учат не само български език, но и литература, - обяснява Анжела Олареску. - Към неделното училище имаме и ансамбъл „Въгленче“ с ръководител Анна Пагур. Тя учи децата да пеят и танцуват и те участват в дейностите с българска тематика, които организира неделното училище. Например, за 24 май – Деня на Кирил и Методий, за Деня на независимостта, Деня на освобождението на България, Деня на бесарабските българи…
Организираме и различни наши мероприятия, които провеждаме в библиотеката – конкурси за най-хубава баница и за народни танци, за които дойдоха деца от Твърдица, Тараклия. Децата играха хора не само в библиотеката, но и пред сградата, на булевард „Григоре Виеру“.
Какво кара учениците да посвещават уикендите си на часовете по български език, вместо да се отдадат на срещи с приятели или мързелива почивка?
„За мнозина от тези, които учат при нас български език, нашето училище е база, тъй като след това те постъпват в български вузове. А после ни се обаждат, за да ни благодарят за това, че знанията, придобити в неделното училище, са им помогнали да продължат обучението си в България“, - споделя директорката.
По-възрастните също с интерес се запознават с българската история, култура и литература, а придобитите знания по български им помагат да общуват свободно и да намират нови приятели, когато пътуват до България.
Голяма заслуга за интереса на учениците към българския език имат отдадените на професията си преподаватели – Елена Рацеева, Надежда Кара, Надежда Рацеева и ръководителката на ансамбъл „Въгленче“ Анна Пагур… И, разбира се, библиотеката, от която обучаващите се взимат книжки и учебници дори за лятото, за да поддържат придобитите знания.
„От общо 24 хиляди книги, с които разполага библиотеката, 5 хиляди са на български – от различни области на науката и художествена литература. Преди 2 години, посолството ни осигури по проект 100 книги. Понякога се обръщаме към българското дипломатическо представителство с молба да закупи някакви нови книги и да ги дари за библиотеката. Но най-често книги ни подаряват самите бесарабски българи - купуват ги, когато пътуват до България, или ни ги даряват, когато се местят на друго място. И така, с тези книги ние живеем!“, - разказа за „Радио България“ Анжела Олареску, директорка на библиотека „Христо Ботев“ в Кишинев, броени дни преди да бие първия звънец, в тамошното българско неделно училище.
Снимки: личен архив
Цялото интервю с Анжела Олареску на руски език може да чуете тук:
Български информационен ден ще се проведе днес в Айндховен, Нидерландия. Представители на различни български организации ще споделят ценна информация по разнообразни теми. Посетителите ще могат да научат повече за българската студентска асоциация в..
Българката Цвета Калейнска, която от 16 години живее в САЩ, издаде двуезична книжка за оцветяване "История на кукерите", която излиза и в България на 1 декември, съобщи БТА. Книжката е налична в САЩ, Англия, Франция, Италия, Германия и Япония, където е..
В рамките на посещението си в Сингапур от 22 до 24 ноември президентът Румен Радев се срещна с българи, които живеят и работят в азиатската държава. По неофициална информация българите в Сингапур са около 400 души. "Нашата диаспора в Сингапур заема много..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..