На 25 септември удари първият училищен звънец в новооткритото училище за българчетата във Флоренция. Школото е филиал на неделното училище "Асен и Илия Пейкови", което вече осем години поддържа жива връзката с българския език, култура и традиции сред сънародниците ни в Рим. Както повелява българската традиция, децата прекрачиха прага, стъпвайки по вода за късмет и отчупвайки от питка с шарена сол.
Създаването на неделно училище във Флоренция е дълго лелеяна мечта за българите там. "Много българи от десетилетия живеят тук, учат се, работят, създават семейства, тук се раждат и израстват децата им. За съжаление, досега липсваше среда, в която те да общуват помежду си. Получихме много обещания от страна от институциите, които за съжаление не се изпълниха. После дойде пандемията, която парализира обществената дейност. Най-накрая проблесна искрата, когато училище "Илия и Асен Пейкови" в Рим ни подаде ръка, за да можем да реализираме мечтата си" – споделя една от неговите радетелки Пенка Манолова пред онлайн портала "Bulgaria-Italia".
За да могат сънародниците ни от по-отдалечени места да се приобщят към учебния процес, новооткритото училище ще организира работата в три форми – присъствена, смесена и дистанционна. Уроците по български език и литература, история и география на България ще бъдат всяка неделя от 14.30 до 18 часа. Българчетата във Флоренция ще имат възможност да изучават и български народни танци. Всички учители са с висше педагогическо образование, а в края на годината учениците ще получат удостоверения за съответния завършен клас.
Съставил: Елена Каркаланова
Снимки: Предоставени от Венета Ненкова, основател на българското училище в Рим
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..