Дали ще се сбъднат прогнозите на анализаторите за рекордно ниска избирателна активност, предстои да разберем в края на днешния изборен ден. За четвърти път за по-малко от две години сме изправени пред урните в опит да изберем адекватно на ситуацията в държавата политическо представителство. Усложнената геополитическа обстановка слага допълнителна отговорност на плещите на уморения от постоянни кризи и избори българин.
"Кампанията беше изключително вяла, а посланията, които отправиха партиите, не са адекватни на ситуацията. Затова генералният въпрос е за доверието в институциите и към политическата система като цяло", обобщи политологът Атанас Радев пред БНР. По думите му, политиците не успяха да проведат дебат по същество на идеи, концепции и стратегически приоритети. "Бих определил всичко това като циркова постановка. Политическият цирк стана толкова голям, а публиката толкова малка.Аз не съм оптимист по отношение на избирателната активност, предвид цялостната кампания", допълни той.
Днешният вот беше предшестван от безинтересна предизборна кампания, в която избирателят трудно можеше да открие рационални идеи за решение на икономическата и газова кризи на прага на идващите зимни месеци. Затова и охлаждането на ентусиазма на гласоподавателите е закономерно. "Имаме затруднение заради липсата на нова ентусиазираща публиката идея" – смята политологът проф. Антоний Тодоров. В тази ситуация купеният вот би могъл да бъде определящ."Проблемът не е вчерашен. За съжаление ние често се съсредоточаваме повече върху тези, които продават гласа си, а по-малко върху онези, които отиват да купуват. Нишките трябва да се разплетат. Защото често има отчаяни хора, които, знаейки, че никой няма да направи нищо за тях, продават гласа си. Най-опасни са брокерите на гласове. Полицията изглежда прави не малко, както и на предишните избори, но докато не се направи усилие политиката да се изчисти от тази контрапродуктивна логика на пазара, която извежда в Народното събрание хора, които не желаят да правят политика, а собствен бизнес, то купуването и продаването на гласове ще продължи."
Темата за последиците от войната в Украйна и геополитическия избор на България измести един основен дебат в българското общество, свързан с промяната на модела на управление от последното десетилетие, твърди проф. Тодоров. В днешния изборен ден е важен въпросът кой ще излезе първи, "но по-важен ще е въпросът кой би бил в състояние да състави правителствено мнозинство", смята политологът.
"Партиите са длъжни да направят работещ парламент, да съставят правителство, но към този момент всичко изглежда на кантар, за жалост“ – твърди и политологът Марая Цветкова пред БНР Видин. Надеждата ѝ е избирателната активност да не бъде ниска."Моята надежда обаче леко стихва, защото виждам, че отново не успяха да мобилизират гражданите по начина, по който трябва да го направят. Тези избори преминават под надслов, че едва ли не са преходни, че през пролетта ще разберем какво се случва.Наистина хората са обезверени. На нас, политолозите, ни става все по-трудно да ги мотивираме да излязат да гласуват. Най-добрата мотивация, която мога да дам, е, че ако не се гласува, положението остава същото. Това не е наказание спрямо политиците. Напротив, когато имат ниска легитимност, те продължават да ни наказват още по-силно."
Сложна политическа ситуация, в която отговорността отново е в ръцете на суверена, който се лашка в предпочитанията си в търсене на "спасение". Социологически проучвания в навечерието на вота отчетоха засилена тревожност по отношение на личното материално благосъстояние, като 61% от анкетираните българи смятат, че в следващата една година положението у нас ще се влоши. Близо 40% твърдят, че в близките месеци ще се наложи да пестят от отопление и храна. Заедно с това нарастват и опасенията от война – 40% от анкетираните съзират опасност от световна война в следващите две години. Дали страховете ще накарат хората да се свият в черупките си или ще ги изведат до урните – ще стане ясно след броени часове.
Съставил: Елена Каркаланова
Снимки: БГНЕС-архив
Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..
Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..
Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
Най-високата средна работна заплата в България е в София-град – 3388 лева, а най-ниската е в Смолян – 1617 лева. Това сочат данните на Националния..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..