Интерконекторът Гърция – България прави страната ни по-малко уязвима. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев на церемонията по официалното въвеждане в експлоатация на газовата връзка Гърция-България, в Националния дворец на културата.
По думите на Донев, новият газопровод има достатъчен капацитет, за да задоволи всички потребности и да осигури диверсификацията на източниците и доставките на природен газ за България. Това е от ключово значение за енергийната сигурност на страната, подчерта Донев. Служебният премиер коментира, че икономическите ползи от интерконектора ще бъдат големи, а самият проект е доказателство за отговорността и солидарността между Гърция и България, предаде БТА.
В събитието, чийто домакин е президентът Румен Радев, участват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентът на Азербайджан Илхам Алиев, президентът на Република Сърбия Александър Вучич, президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски, министър-председателят на Република Гърция Кириакос Мицотакис и министър-председателят на Румъния Николае Чука.
По думите на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, "днес започва нова ера за България и Югоизточна Европа". Този газопровод променя ситуацията с енергийната сигурност за Европа и означава свобода, посочи фон дер Лайен и подчерта, че ЕК подкрепя проекта от самото начало с близо 250 млн. евро.
В изказването си президентът Радев посочи, че газовата връзка не само е доказателство за технологичния капацитет на България и Гърция, но създава нови предпоставки за сътрудничество не само за България, но и за Румъния, Сърбия, РС Македония и други страни от Централна и Източна Европа. Президентът изтъкна, че ключът към успеха е в съвместните проекти, свързаността и интеграцията във всичките им измерения и призова за съвместно развитие на региона чрез общи доставки на енергийни ресурси, разработване на нови технологии и изграждане на енергийни съоръжения, включващи съхранението на енергия, както и производството на зелен водород.
Радев подчерта, че заради войната в Украйна единственият надежден сухопътен път от Азия и Африка към Европа е от Турция през България и Гърция до Сърбия и Румъния, което налага модернизирането на контролно-пропускателни пунктове, разширяване на транспортната, железопътна, дигиталната инфраструктура.
Пътят към икономическия просперитет на ромите минава през културна легитимация, заявява Огнян Исаев, директор програма “Образователни възможности и постижения” във фондация “Тръст за социална алтернатива”, по повод Международния ден на..
България за пръв път се представя с национален щанд на изложението за мебели и интериор Salone del Mobile 2025. Форумът се провежда от 8 до 13 април в Милано, Италия. Осем компании представят качеството на българските мебели и дизайн . Щандът..
Премиерът Росен Желязков свика за днес съвещание, свързано с пътната безопасност и борбата срещу войната по пътищата на страната. В него ще се включат министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор. Ще бъдат обсъдени..
Възможностите за висококачествено висше образование на френски език в България ще бъдат представени по време на образователно изложение в Скопие...
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се..
8 април е денят в който ромите по света честват своята идентичност. "Международният ден на ромите е време, в което да покажем, че ние сме част от..