Три документални и три игрални съвременни български филми ще бъдат показани в тридневен празник на българското кино в Тунис. Домакин на събитието е Дворецът на културата в тунизийската столицата. Кинофестивалът ще бъде съпътстван от изложбата "България от птичи поглед" "Bulgaria from a Bird's Eye View". Тя повежда зрителя на автентично пътешествие през живописните кътчета на България чрез 25 голямо-форматни фотографии на Александър Иванов. Въздушните кадри фотографът е запечатал с обектива си, прелитайки стотици километри с моторен делтапланер над различни краища на страната ни. Експозицията е най-новата пътуваща фотоизложба в колекцията на Държавния културен институт към министъра на външните работи /ДКИ/.
Дните на българското кино в Тунис са инициатива на посолството на България в северноафриканската държава и се реализират в сътрудничество с ДКИ, Министерството на културата на Тунис и тунизийския Киноцентър. Всички филми в панорамата са с френски субтитри и са любезно предоставени от техните автори. Аудиторията ще види "Чужденецът" (2012 г.) на режисьора Ники Илиев и два филма на режисьора Станислав Дончев – "Писма от Антарктида" (2019 г.) и "Дъвка за балончета" (2017 г.) Панелът от документални продукции включва "Завет, писмата на баща ми" - филм, посветен на проф. Минко Балкански от 2022 г. с автор Албена Ненкова, "Антарктида" от 2020 г. с автор Живко Константинов и "Пътят на светлината" 2021, с продуцент проф. д.ф.н. Анна-Мария Тотоманова и режисьор Иван Радев.
Снимки: Държавния културен институт към министъра на външните работиВ Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..