Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е първа в Европа по брой учители, преминали през обучение в ЦЕРН

Снимка: cernandsocietyfoundation.cern

Над 800 са българските учители по природни науки, обучени в ЦЕРН през последните 14 години, съобщава Свежина Димитрова, директор на варненската обсерватория с планетаруим. Екипът на обсерваторията бе първият, който осъществи контакт с Европейската организация за ядрени изследвания през 2008 година. България пък е първа в Европа по брой на преминалите през едноседмични обучения учители.

През тази година две групи преподаватели от цялата страна посетиха ЦЕРН, разказа Димитрова след завръщането си от Швейцария. По време на обучението, учителите са имали възможност да видят три от детекторите на ЦЕРН, в които се раждат нови частици, чиито характеристики изследват учените.


В процес на разработка е "Портал на Науката в ЦЕРН", който ще предоставя информация за дейността на организацията и проектите, по които се работи. През 2023 г. в ЦЕРН ще бъде открит и нов образователен център, което ще позволи в Швейцария да пристигат повече ученици, студенти и учители от цял свят. "Младите хора трябва да знаят, че в момента учените познават едва 4,6 % от видимата Вселена – каза още Димитрова. – За да може човечеството да разкрие някои от тайните на живота, ще му бъде необходима помощта на все повече деца, които избират да се посветят на науката. Затова е важно тя да им бъде преподавана и представяна по интересен и вълнуващ за тях начин".



По публикацията работи: Ергюл Байрактарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Първата априлска седмица в България е посветена на горите

Вече век лесовъдите в България организират Седмица на гората . Тържествен концерт "Век от вечността" на 7 април ще даде официално начало на инициативите, посветени на белите дробове на Земята.  Навършват се 100 години от началото на инициативата..

публикувано на 06.04.25 в 17:05

Продължават проверките на опасни пътни участъци

Проверките на Главна дирекция “Национална полиция” и областните дирекции на Министерството на вътрешните работи ще продължат и през следващата седмица, за да бъде обхваната цялостната картина – къде, какви и колко са рисковите трасета, както и до..

публикувано на 06.04.25 в 13:51

АПИ предупреди за зимни условия на пътя

Шофьорите, които ще пътуват днес и в следващите дни, да подготвят автомобилите си за зимни условия, призоваха от Агенция "Пътна инфраструктура". Метеорологичната прогноза вещае влошаване на времето, валежи от дъжд и сняг и силен вятър. В..

публикувано на 06.04.25 в 11:50