От 19 до 23 октомври Франкфурт е домакин на традиционния Международен панаир на книгата, считан за най-голямото книжно изложение в света. В тазгодишното му издание участват 7500 изложители, като се очаква до края на седмицата, събитието да бъде посетено от 285 хиляди професионалисти в бранша.
Тази година България се представя с над 150 издателства. Посетителите на българския щанд В88, разположен в хале 4.0, могат да се запознаят с най-добрите образци на класическата и съвременната ни литература. Представени са над 300 заглавия, в т.ч. наградените и номинираните книги от последните две години.
В неделя (23.10) от 11.30 ч. представители на Асоциация "Българска книга" (АБК), която е организатор на нашето участие, ще се срещнат с децата от българските училища във Франкфурт и Майнц, а събитието ще приключи с литературно четене в рамките на кампанията #КаузаГрамотност.
"Където има българин – има и българска книга, език и култура. Вярвам, че тревожните данни от последните години във връзка с грамотността са само временна пречка, която може да се преодолее с разпалване на любовта към четенето, както и с националната програма #КаузаГрамотност" – каза председателят на АБК Десислава Алексиева на откриването на форума.
Четенето - все така отсъстващо занимание от свободното време на младите българи
В рамките на панаира във Франкфурт, са осигурени също и възможности за срещи между български и чуждестранни професионалисти в областта на книгоиздаването. Участниците във форума ще дискутират проблеми, свързани с авторското право в интернет, работата с библиотеки и читатели, законодателни инициативи на ЕС и не на последно място – нулевото ДДС върху книгите, което беше препоръчано с директива на Европейската комисия по-рано през тази година.
Съставил: Венета Николова
Снимки: Facebook /@BulgarianBookAssociation, ЕПА/БГНЕСВ Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..