Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Турция – разпределителен център за руски газ?

Европа ще може да купува руски природен газ през Турция. За това намекна президентът на Турция Реджеп Ердоган, след като преди това руският президент Владимир Путин му предложи Турция да стане хъб за руско синьо гориво. Според руския президент Анкара може да изгради разпределителен център, от който газът да стига до други държави, преди всичко европейски, ако имат интерес, предаде Euronews Bulgaria. Ердоган съобщи, че се планира работата да започне възможно най-скоро. Най-подходящата локация би била Тракия, в европейската част на страната, където се намира разклонение на газопровода "Турски поток".
За изграждането на нужната инфраструктура ще са необходими минимум три-четири години и милиарди долари инвестиции, но остава основният въпрос – ще има ли за този газ европейски купувачи, казва пред lenta.ru руският аналитик от Фонда за национална енергийна безопасност Игор Юшков.

Италианци приватизираха пристанището в Игуменица

За над 84 милиона евро италианската корабна компания "Грималди" приватизира пристанището в Игуменица. Това е втората по стойност инвестиция на Италия в Гърция, след като през 2017 г. държавните италиански железници приватизираха гръцките.От италианската компания посочват, че приватизирането на пристанището в Игуменица е със стратегическа цел, за да се поеме непрекъснато нарастващият поток от стоки, които достигат до него от България, Турция и Румъния, а от там се отправят към италианските пристанища Бари, Бриндизи и Анкона – линии, обслужвани от нея, предаде кореспондентката на БНР в Италия Елена Шаханова. Така, заедно с приватизираните гръцки железници, Гърция става идеална балканска връзка от и за Европа през Апенините.

Румъния и Куба ще си сътрудничат в здравеопазването

Министърът на здравеопазването на Румъния Александру Рафила и кубинският му колега Хосе Анхел Портал Миранда подписаха във вторник в Хавана споразумение за сътрудничество в здравеопазването между Румъния и Куба, съобщава Радио Румъния Интернешънъл. Министрите са обсъдили възможностите за обмяна на добри практики в здравното обслужване, обучението на медици и сътрудничеството в сферата на фармацевтичната промишленост. По време на посещението си Рафила е изнесъл доклад на международната конференция "Куба-Здраве 2022".

Президентът на Хърватия: Няма да обучаваме украински войски

Президентът на Хърватия Зоран Миланович обяви пред медиите, че като върховен главнокомандващ на въоръжените сили на страната ще се противопостави на идеята за обучение на украински войници в Хърватия, предава държавната Хърватска радио и телевизия (HRT), цитирана от "Фокус". "Не подкрепям тази идея, защото не подкрепям участието на Хърватия в тази война повече, отколкото трябва. Коректни сме, единни сме и това е. Не ми харесва идеята, защото това би означавало да се доведе войната в Хърватия“, каза Миланович.

Сърбия започва да произвежда собствени дронове

Сърбия ще стартира производството на собствени дронове "Пегас" за нуждите на армията си, съобщава rtv.rs. "Бъдещето на отбранителната индустрия е в безпилотните летателни апарати, роботи и изкуствен интелект, така че армията ни няма да изостане от световните тенденции", каза сръбският министър на отбраната Небойша Стефанович. Първите дронове "Пегас" ще станат част от въоръжението до края на годината, след което ще започне серийното им производство. Реализацията на проекта "Пегас" – многогодишно начинание на местни инженери, едва ли би било възможно без помощта на Китай, посочва РТС. Технологичната помощ за доизграждането на сръбските дронове е била част от същия договор, по който Сърбия получи през 2020 г. китайски дронове СН-92. Китайците са помогнали с оптоелектрониката, автопилота и софтуера. Първоначално сръбските дронове ще бъдат въоръжавани с китайски ракети, а по-късно - с местно оръжие. Дроновете вървят в комплект с наземна станция, която е сръбска разработка, но също така би била невъзможна без китайско участие.

Съставила: Миглена Иванова

Снимки: архив, ЕПА/БГНЕС, salud.msp.gob.cu,mod.gov.rs

По публикацията работи: Михаил Димитров

Още от категорията

България днес - 25 ноември 2024 г.

В „България днес“ на 25-ти ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени, обявен с Резолюция на ООН през 1999 г. На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, сочи статистиката. В България от началото на 2024 година..

публикувано на 25.11.24 в 19:00

Слънчево, на места с мъгли във вторник

През нощта  ще преобладава ясно и почти тихо време. В сутрешните часове на 26 ноември на места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в..

публикувано на 25.11.24 в 18:15

“Български пощи” очакват детските писма до Дядо Коледа

Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат изпратени на "Български пощи" до 18 декември с надписан плик “За Дядо Коледа”, адрес на подателя и..

публикувано на 25.11.24 в 18:02