България се връща към астрономическото или зимното часово време на 30 октомври 2022 г., в 4:00 часа сутринта. Затова, когато настройвате часовниците си, следва да ги върнете с един час назад (примерно 08:00 става 07:00). Промяната на часовото време означава, че на тази дата денонощието ще бъде с един час по-дълго, но пък отсега нататък ще се стъмва по-рано и денят ни ще е все по-кратък. Напомняме, че всички модерни компютри, телефони, смартфони и електронни часовници правят часовата корекция автоматично. Но за часовниците със стрелки е нужна ръчна намеса.
През септември 2018 г. Европейската комисия излезе с предложение корекциите за редуване на лятно с астрономическо часово време да бъдат преустановени, но решението се отложи за неопределен срок. България още не е решила дали ще остане целогодишно на лятно или на зимно астрономическо часово време.
За първи път лятното часово време в България е въведено на 1 април 1979 г. Корекцията се използва в много държави по света, тъй като в онзи период е изчислено, че по този начин се спестяват разходи за осветление чрез увеличено използване на дневна светлина. Но в настоящия момент потенциалната икономия на разходи се поставя под съмнение. Отчита се и дискомфортът, който част от населението изпитва заради часовата промяна.
В петък, 15 ноември, с усилване на вятъра от северозапад, облачността ще започне да се разкъсва и намалява, след обяд в северозападните райони до предимно слънчево време. Облачно, на отделни места със слаби превалявания от дъжд, ще се задържи..
На 14 ноември в „България днес“ ви запознаваме с програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", която въвлича български ученици и студенти зад граница в проучването и разказа за интересни и важни фигури от..
Страната ни ще получи догодина първите осем самолета F-16 Block 70 от договорените общо шестнайсет, съобщи в Долна Митрополия служебният военен министър Атанас Запрянов. Първите две летателни машини ще пристигнат в края на март, а до края на..
На 14 ноември в „България днес“ ви запознаваме с програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", която въвлича..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили..