Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учители зад граница обсъждат стандартите за изучаване на български език

Facebook /@galina.ivanovakoumbarou

Учители и училищни ръководители от български неделни училища в различни страни обменят мнения и опит по въпросите за преподаване на български език сред децата, родени зад граница и израстващи в двуезична среда. Това се случва в рамките на тридневна научно-практическа конференция "Българските училища в чужбина – лаборатории за създаване на стандарти по български език като втори/чужд език за деца и младежи", която се провежда в Рим до 28 октомври. Организатор на събитието е културна асоциация "Паралел 43" в Рим с президент Венета Ненкова.

"В конференцията ще участват почти 90 души. Това са хора на много високо ниво в българското образование. Освен представителни на българските училища в чужбина, не само от Европа, но и от САЩ, в конференцията ще участват представители на Министерство на образованието и на българските университети", поясни тя пред БНР в навечерието на форума.


В първия ден от срещата участниците бяха приветствани от българския посланик в Италия Н.Пр.Тодор Стоянов, а също от Наталия Михалевска – ръководител на дирекция "Образование на българите зад граници и училищна мрежа" в МОН, от Ирина Владикова – председател на УС на АБУЧ и Райна Манджукова, директор на Изпълнителната Агенция за българите в чужбина.

"С голяма надежда сме, че ще се създадат адекватни програми, помагала и система за обучение за децата, които не говорят български език.Най- важният акцент през първия ден на конференцията беше изготвянето на нови учебни стандарти, програми и методики за обучение“ – сподели във Фейсбук Галина Иванова-Кумбару, директор и преподавател по български език и литература в Българско училище "Кирил и Методий" в Никозия.


Изчистване на терминологията, изготвяне на стандарт за българския език с фокус деца и юноши, както и програми за обучение по български и създаване на литературни текстове по нивата на Общата Европейска Езикова Рамка (ОЕЕР) за учащите български език като втори или чужд – това са били акцентите в първия ден от кръглата маса в Рим, научаваме от Росица Байрактарски. Днес работната среща продължава.

Съставил: Елена Каркаланова

Снимки: Изпълнителна агенция за българите в чужбина, Facebook /@galina.ivanovakoumbarou

По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Да хванем иглата!" - или как в Япония се учат на българска бродерия

Уъркшоп по българска бродерия организира Ирен Величкова-Ямами - дългогодишна изследователка на това изкуството и автор на картата на България в шевици, подарена от самата нея на Националния исторически музей в София. Българката, която повече от 35..

публикувано на 14.07.24 в 08:14

Обсъждат създаване на международна асоциация на българите

Председателите на район Тараклия Лазар Дерменжи и на Съюза на банатските българи, депутатът в румънския парламент Георги Наков обсъдиха сътрудничеството и подкрепата в международни проекти, насочени към запазване на културното и историческо наследство на..

публикувано на 12.07.24 в 09:16

Мотористи от Велики Преслав занесоха писмо до побратимения Челе ди Булгария

50 мотициклетисти от Велики Преслав занесоха специално послание от кмета на града Янко Йорданов до колегата му в Челе ди Булгерия в италианската област Кампания. Мотористите са изминали над 1400 км между двата града, за да предадат лично писмото. За това..

публикувано на 11.07.24 в 08:39