В Деня на народните будители, в италианската столица се открива първата изложба с творби на участници в Международния конкурс "Моята българска бродирана риза". Организатори са Българският културен институт в Рим и Културната асоциация "Асен и Илия Пейкови" с Българско училище "АзБуки" в Рим и Колеферо. Куратор е Олга Босева.
Експозицията включва произведения на деца от български неделни училища в чужбина и школи от България, участвали в конкурса "Моята българска бродирана риза".
Идеята на конкурса, чието шесто издание се проведе през настоящата 2022 година, е на 11 май, когато православната ни църква почита светите братя Кирил и Методий, всеки българин от всяко кътче на земята да се облече с бродирана риза, блуза, дреха, вратовръзка, на които има българска шевица. Заедно с това българските деца от всички краища на света са призовани да предадат своето усещане за родината чрез силата на изкуството.
Сега произведенията им могат да бъдат видени и в галерия „България“ в Рим, на адрес: Via Monte Brianzo, 60 - 00186 Roma. Откриването на изложбата е на 1 ноември от 18:00 часа и ще остане там до 10 ноември.
В галерията ни по-долу можете да видите още детски рисунки от конкурса "Моята българска бродирана риза".
Снимки: Културна асоциация „Асен и Илия Пейкови“, Италия
Едно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..
Проф. д-р Иво Цветанов записа името си в историята на Илинойския университет като първият носител на наградата за трансплантации "Енрико Бенедети". Новината съобщи генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Наградата на проф. Цветанов е..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..