В България се запазва тенденцията за намаляване на раждаемостта. Коефициентът на общата раждаемост е 8.5 на 1000 души, като остава по-нисък от този за ЕС (9.1 на 1000), показва Годишният доклад за състоянието на здравето на гражданите за 2021 г., одобрен от правителството.
В документа се посочва, че страната ни остава и с висок коефициент на обща смъртност, който през 2021 г. е 21.7 на 1000 души, при 18.0 на 1000 за 2020 г. и среден показател за ЕС 11.6 на 1000.
В същото време през 2021 г. се запазва тенденцията за намаляване на злокачествените заболявания (392.3 на 100 хил. души за 2021 г. спрямо 399.3 на 100 хил. за 2020 г.). Най-висока е заболеваемостта от рак на храносмилателните органи, рак на млечната жлеза при жените и рак на женските полови органи. Също така намалява майчината смъртност.
Пред българското посолство в Стокхолм е открита изложба на емблематични културни и природни туристически обекти от България. "България е страна с впечатляваща история, богато културно-историческо наследство и неповторима природа. Тази изложба е..
Излязохме да защитим свободата. Ще продължаваме да се борим. Протестът продължава в сряда, заяви пред БНР водачът на партия “Възраждане“ Костадин Костадинов. “Протестът продължава и вътре в Народно събрание. Ще се съпротивляваме до последно", каза..
Въпреки забраната на Столична община се проведе "Луковмарш" при изключително засилено полицейско присъствие. Участниците в крайнодясното шествие се събраха на 22 февруари на площад "Света Неделя". Те шестваха до къщата на генерал Христо Луков, където..
Изкуственият интелект сега е изграден изцяло от класически компютри с алгоритми, докато изкуственият интелект на базата на квантовите компютри ще е много..
България ще участва в съвместни обществени поръчки в областта на отбраната на ниво ЕС по проекти за придобиване на системи за противовъздушна..
В "България днес" говорим за ролята на българските организации за подобряване живота и отношението към сънародниците ни в съседна Сърбия. Събеседник по..