Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече чужденци идват да учат в България

Снимка: mon.bg

54% от завършилите университет работят на позиции, които не изискват висше образование. Затова обучението трябва да се свърже с пазара на труда. Важно е да се изгради ефективна връзка образование-наука-бизнес, каза служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов при представянето на 12-то издание на рейтинговата система на висшите училища в страната.

Най-ниска безработица под 1% има при завършилите медицина, фармация, военно дело и математика. Най-висок среден доход 1725 евро получават завършилите "Информатика и компютърни науки".

Намалял е броят на отиващите да следват в чужбина и се увеличават чужденците, които идват да учат в България, отчете Пенов.

Най-много студенти се обучават в Софийския университет 19 999, следван от Пловдивския университет с 16 9334. В 9-те най-големи университета учат половината от студентите. В 13 висши училища броят им е под 1000. В 3 от тях студенти са под 100. В частни висши училища се обучават 13% от студентите, като там основните специалности са в областта на изкуствата и на администрацията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Семейство дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..

публикувано на 08.01.25 в 14:47

Симеон Сакскобургготски: Младите и ученолюбиви българи са богатството на страната днес

Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15

България и Украйна договориха отношенията си в образованието до 2028 г.

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..

публикувано на 08.01.25 в 11:02