Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Немският коледен базар в София – инициатива, която свързва и сплотява

7
Снимка: Станислава Гайдажиева

Атмосферата е предразполагаща – разнася се сладък аромат на разнообразни немски печива и типичното греяно вино с подправки; блещукащи светлини озаряват множеството изкусителни подаръци и ръчно изработени вещи с коледен дух; музиката сгрява душата, а елхата в центъра на коледния базар приканва със своята пищност и празничност.

Ирене и Беатриз са студентки от Мадрид, които от септември месец насам са на обмен по програмата „Еразъм+“ в София. Въпреки дъжда, който е решил да поздрави организаторите на Немския коледен базар за откриването на дванадесетото му издание, момичета са привлечени от ярките цветове, омайващите аромати и сияйните светлини, и с чаша греяно вино в ръка и весело настроение в душата избират стратегическо място край голямото коледно дърво.

Унесени в сладки разговори двете испанки скоро се оказват във веселата компания на Анхел и Андреа. Баща и дъщеря, двамата са на посещение в София за първи път. Когато чуват своята родна реч сред жужащата глъч, Андреа и Анхел бързо се присъединяват към Ирене и Беатриз, за да се запознаят с тях и да прекарат първия си коледен базар в България със сънародници.

“Немският коледен базар в София ни помогна да се намерим и обединим“, казват с усмивка двете момичета, а Андреа и Анхел допълват в един глас: “Това е той, истинският коледен дух!“.

Има ли разлика между коледните базари в София и Мадрид и какво е първото впечатление на испанските туристи от столицата на България?

“Хората в България могат да бъдат по-весели и усмихнати, по-безгрижни и не толкова сериозни, а коледният базар е напълно в състояние да постигне тази цел.“

Йохен Бреме организира Немския коледен базар в София за дванадесети пореден път. Стартирал като инициатива, която да запълва празнината в сърцето на чужденеца, напуснал своята Родина. Подготовката на базара сплотява цялата немскоговоряща общност в града от самото начало. “Искахме да създадем една предколедна атмосфера“, споделя Бреме.

Коледните базари са типично немска традиция. Успява ли обаче тази традиция да обедини хората в София или по-скоро ги разединява?

„Да, това е немска традиция, която е на повече от 500 години. Тя има здрави корени и надявам се, да се утвърди и в България. Тук идват много българи и на тях им харесва, защото традицията е чаровна и създава уют.“

Българите или немците са по-редовните посетители на Немския коледен базар?

"Има българи, както и германци – смесено е. Забелязват се много немски студенти; радват се на чувствата, защото им напомня за родината. Естествено идват и много туристи. Още когато си планират пътуването питат дали там има и Коледен базар. Някои идват специално за събитието." 


Традициите по Коледа в България и в Германия се различават, но Йохен Бреме и семейството му (съпругата му е българка) се стараят да ги обединяват.

“Украсявам елхата на 24 декември сутринта с бира в ръка, но вечерта празнуваме по български с нечетен брой постни ястия. На Рождество задължително се сервират немски блюда – пече се гъска, а в самия край на празничните дни се сурвакаме по стар български обичай, който е от любимите ми.“

Немският коледен базар ще остане отворен до 22 декември на обичайното си място – площад „Княз Александър I Батенберг“. Какво пожелава Йохен Бреме на своите сънародници в България, а и на всички хора по света?

Пожелавам им мир, разбира се и здраве, но най-вече мир – най-важното е, да живеем мирно и спокойно, ставащото в света ме плаши…“ 

Видео и Снимки: Станислава Гайдажиева

По публикацията работи: Марта Рос

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Премиерът Димитър Главчев беше посрещнат с хляб и сол на

Премиерът Главчев: Заедно ще пазим много по-добре вече външните граници на ЕС

С хляб, сол, мед и пожелание за здрава и щедра година беше посрещнат днес служебният премиер Димитър Главчев на ГКПП "Кулата". Той отиде там, за да провери новата организация за свободно преминаване, след като България стана пълноправен член на Шенген от..

публикувано на 01.01.25 в 14:02

Как българите отбелязват първия ден на новата 2025 година?

С разнообразни инициативи българите из цялата страна посрещат новата 2025 година. Над 20 членове на клуба на треньора по карате и йога Емил Златев във Варна по традиция плуваха на 1 януари в морето. Те споделиха, че никога не боледуват и се чувстват..

публикувано на 01.01.25 в 12:58
Димитър Главчев

Служебното правителство отчете отлична работа

Служебният кабинет на Димитър Главчев публикува отчет за своята дейност. В него се отбелязва, че кабинетът е работил целенасочено, за да финализира процеса на пълноправно членство в Шенген, и България е изпълнила тази цел. Благодарение на усилията му..

публикувано на 01.01.25 в 12:10