Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотици протестиращи в 21 български града се обявиха срещу решението за изпращане на военна помощ в Украйна 

Снимка: Дарина Григорова

Стотици граждани в цялата страна и представители на българската общност в Лондон се включиха в Общобългарския мирен поход и се подписаха в петиция за запазването на мира и неутралитета на България.

Те изразиха категорично несъгласието си с всичките 175 депутати в парламента, които взеха решението от името на българския народ. Според недоволните, изпращането на военна помощ от България към Украйна би означавало и вероятна мобилизация на жива сила, което е изключително притеснително. Те се заканиха да атакуват решението в Конституционния съд.

Протестиращите уточниха също, че България трябва да приема пострадалите, да им помага, да изпраща хуманитарна помощ за нуждаещите се, но не и да се меси в конфликта. Те изтъкнаха още, че НАТО има защитна функция, а Украйна не е член на алианса. Важно е политиците да отговорят и на въпроса защо България се готви да изпраща помощ, за каквато всъщност няма нужния капацитет. 

Гражданите подчертаха още, че в Народното събрание преобладават агресивно мислещи хора и изпращането на оръжие няма да доведе до мир, а до ескалация на напрежението в цяла Европа.  

Сред включилите се в Похода за мир и неутралитет имаше и протестиращи срещу въвеждането на еврото, които изразиха опасения, че влизайки в еврозоната страната ни ще поеме пасивите на останалите страни, наред с активите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български учени ще пренесат живи риби от Антарктида в Пловдив

Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..

публикувано на 16.02.25 в 13:31
Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в конференцията по сигурността в Мюнхен.

ЕС възприе българско предложение по разходите за модернизиране на отбраната

Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..

публикувано на 16.02.25 в 10:53
Президентът Румен Радев резговаря с с председателя на Европейския съвет Антонио Коща.

Президентът очаква Скопие скоро да изпълни Европейския консенсус от 2022 г.

Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция..

публикувано на 16.02.25 в 10:22