Артефакти от периода 7 в. пр. Хр. - 12 в. сл. Хр., сред които рядък тракийски меч, накити от тракийската и римската епохи, предмети от сребро и бронз са изложени в Историческия музей в Чипровци. Те са подробно описани в цветния каталог към експозицията, озаглавен "Археологията в Чипровско - нови находки".
"Идеята за тази изложба се роди благодарение на две дарения на археологически предмети, постъпили през 2022 година. Разнообразният характер на находките в тези дарения подбуди едно цялостно документиране, научно изследване и представяне на тези неща", обясни археологът и главен уредник на музея Мирослав Марков пред БНР Видин.
При последните теренни обхождания в района са установени няколко нови обекта, обясни археологът, който вече планира археологически проучвания в крепостите край Чипровци.
Всеки, който посети Съкровищницата на Хабсбургите във Виена, ще види короната на Ищван (Стефан) Бочкай, за която някои учени намират аргументи, че тя е принадлежала на българските владетели от Второто царство. Според изследователи, короната е..
Денят е обявен през 2011 г. по предложение на президентите на България Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002). На 1 февруари 1945 г. срещат смъртта трима регенти, шестдесет и седем депутати, министри, генерали и полковници,..
Първите проучвания на античния град Залдапа датират от 1906-1910 г. и са извършени от бащата на българската археология Карел Шкорпил . Тогава се установява, че основите му са положени от самия Константин Велики в началото на IV век край днешното..