Две годишнини дадоха повод на двете национални новинарски агенции БТА и АДЖЕРПРЕС да организират в София съвместна фото изложба, проследяваща най-важните стъпки от европейския път на България и Румъния - 30 години от подписването на Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между България и Румъния и 15 години от присъединяването на двете съседни държави към Европейския съюз.
„Тази изложба може да ни заблуди, че тези 30 години са годините на нашите отношения. Истината е, че за хората, живеели по нашите земи, е имало връзки още от времето на даките и траките, които са били съседи“ – отбеляза при откриването на събитието генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Той посочи, че България и Румъния споделят над 600 км обща граница, макар да имат само два моста над Дунав, припомни и знакови фигури от историята, пример за силните връзки между двата народа - румънска светица Теофана, съпруга на българския цар Йоан Александър, Григорий Цамблак, един от най-значимите български средновековни писатели, предводител на църквата на Молдова и Влахия, намерилите временно убежище в Румъния български революционери Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Любен Каравелов и др.
„Румъния е една от първите държави, с които България установява дипломатически отношения през 1889 г., веднага след освобождението. Букурещ е сред първите три столици, където България изпраща посланик, и това е Евлоги Георгиев“, отбеляза още Кирил Вълчев.
На свой ред генералният директор на АДЖЕРПРЕС Клаудия Николае посочи, че в близко бъдеще физическите граници между България и Румъния, може би, ще отпаднат, но и, че от историята се знае, че „граници между двата народа, на практика, не съществуват“. Клаудия Николае открои заслугите на журналистите от двата бряга на Дунав за обективното отразяване на събитията, запечатани от обективите на фоторепортерите, чиито творби съставляват изложбата в София.
На събитието в БТА присъстваха още посланикът на Румъния в София - Бръндуша Предеску, представители на българското външно министерство, студенти по румънска филология в Софийския университет, ученици от софийската гимназия "Михай Еминеску" и други гости.
Фото изложбата беше открита в навечерието на 1 декември – националният празник на северната ни съседка. По този повод и посланикът на Румъния у нас Н.Пр. Бръндуша Предеску даде официален прием.
На 1 декември 1918 г. става факт т.нар. Голямо обединение на Румъния - в град Алба Юлия в Трансилвания е свикано Велико народно събрание. Там 600 румънски депутати и 628 представители на културни и обществени организации гласуват обединението на областите Трансилвания, Кришана, Сатмар, Марамуреш и Банат с Румъния.
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова,..