Книжка за светиите, разпространили със слово и богоугодни дела християнското учение по нашите земи, отскоро се дарява в храмовете на украинските деца бежанци. “Ще им помогне когато разберат, че мястото, на което се намират, не е чуждо за тях”, казва отец Стелиян Кунев. Именно той организира дарителската кампания за превеждане и преиздаване на помагалото, с помощта на което децата в православните неделни училища правят първи стъпки по пътя на вярата, преминавайки през вековете българска история чрез разкази и с цветен молив в ръка.
Протойерей Стелиян Кунев от храм “Св. Пимен Зографски” в Бургас се заема с мисията да достигне до украинските деца, за да им покаже, че българите и нашата църква винаги са подхождали с грижа за всички народи, “с призив за мир, разбирателство и любов помежду ни, независимо къде се намираме по света”. Но и с най-важното послание, че това е единственият начин хората да живеят заедно – без омраза, без отмъщение.
“Българските светии” представлява своеобразен албум по православна живопис, защото до всяко житие стои образът на светеца, който децата да пресътворят в цветове – не толкова по каноните на иконописта, а според емоциите от запознаването с неговата личност.
“Говорейки за вярата, ние всъщност разказваме и историята на България през живота на светиите – казва презвитера Калина Кунева, автор на помагалото и учител в неделното училище към храм “Св. Пимен Зографски”. – Така децата виждат колко голяма полза има от вярата в Бога, как Бог е покровителствал през целия исторически път нашата държава. Всъщност книжката е създадена от децата и за децата. Дори за нас, възрастните, понякога е трудно да разберем истините на вярата, а когато един учител застане пред тях, тогава има нужда от малко подкрепа и я намира в изобразителното изкуство.”
Учителката по вероучение изтъква, че именно чрез рисуването децата откриват света на вярата и визуално успяват да си я представят.
“Трябва да се започне от най-малкото – от сърчицата на децата, за да може да се посее там словото Божие и вярата в Господ Иисус Христос – добавя отец Стелиян Кунев. – Когато засеем вярата чрез всички средства на християнското изкуство, на историята, на взаимопомощта, тогава те ще станат по-добри в смисъла, който се дава в Свещеното писание – да бъдем съвършени, както е Бог.”
Светиите в книжката са подбрани според ролята им в българската история и това, което те са допринесли чрез християнската вяра. Но делото на мнозина от тях напуска собствената им родина и чрез примера на Св. св. Кирил и Методий, св. цар Борис, св. патриарх Евтимий Търновски, благоприятства и съседни нам народи.
“Малко известно е, че повечето светии в съседните народи – патриарси, епископи и митрополити, са от български произход – продължава духовникът. – Първият признат от Цариградската патриаршия сръбски патриарх е българин – Св. Ефрем, патриарх Сръбски. Защитник на румънската нация е Св. Димитър Басарбовски, а Св. Киприян става митрополит на Киев, Литва и цяла Русия. Ето че чрез християнската вяра ние сме подпомогнали облагородяването и на други народи.”
Макар да има много добри примери за приобщаването на децата към вярата, духовникът признава, че Църквата недостатъчно ги приласкава, за да бъдат всички те в храма. И определя темата като “по-скоро тъжна за момента”. Светъл лъч пък е “сътрудничеството на митрополити с образованието” и фактът, че много от тях издават книги “от духовна гледна точка към децата”.
Според Стелиян Кунев все още не е отминала дискусията дали вероучението трябва да присъства в българското училище.
“Тази дискусия трябва да съществува, защото ще постави основния проблем в българското образование – загубата на това да образоваме децата си по начина, по който те да станат добри, съвестни, миролюбиви, търпеливи – подчертава той. – Децата трябва да отстояват истинските ценности, а не фалшиви, внедрени им от едно или друго място. А в основата на тези ценности може да бъде само вярата в Господ Иисус Христос и това го казвам като свещеник, който служи на Божията нива. Когато се поставят основите на християнската вяра, ползите и плодовете са много добри – полезни и спасителни.”
Отец Стелиян съветва родителите – дали у нас или по света, да говорят на децата си на книжовен български език, да им четат от словото Божие, от българските народни приказки. “За да ги закърмят с православната вяра най-вече”, продължава мисълта съпругата му. “И за да може това дело да се разпространи и да се преумножава”, заключава той.
Снимки: Диана Цанкова
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..