Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седем истории и седем гледни точки към психичното здраве на мъжете

Снимка: pixabay

Над 450 млн. души по света имат психични разстройства, сочат данните на Световната здравна организация. Българите най-често страдат от тревожни разстройства (11.4%), депресии (6.2%), злоупотреби с вещества (3.3 %). Множеството психологически и медицински изследвания показват пряка връзка между домашното насилие и симптомите на психичното здраве, които се проявяват най-често в депресия, посттравматично стресово разстройство и самонараняване. Затова превенцията и опитите да бъде предотвратено задълбочаването на проблемите с психиката, са особено важен въпрос, който засяга както жените, така и мъжете. И тъй като силният пол е по-малко склонен да търси специализирана помощ, на помощ идват средствата на изкуството.

Своеобразен апел към мъжете да говорят за психичното си здраве и да потърсят помощ, без риск да бъдат осъдени или посочени с пръст от обществото, е фотоизложбата "Чуй гласа ми". С помощта на специален QR-код, поставен на снимките на фотографа Павел Червенков, посетителите в софийската галерия "Мисия 23", имат възможност да чуят гласовете на 7 популярни личности в областта на музиката, поезията, спорта, театъра и изобразителното изкуство. Те разказват своята гледна точка към проблема, споделяйки лични истории, които доказват, че въпреки своята твърдост, мъжете могат да бъдат и уязвими. Сред личностите, чиито гласове чуваме, са журналистът Георги Тошев, поетът Илиян Любомиров, рапърът Матю Стоянов – Жлъч, музикантът Свилен Ноев от група "Остава", актьорът Христо Мутафчиев, олимпийският шампион Йордан Йовчев и художникът Станислав Трифонов – Nasimo. Изложбата продължава до 14 декември.


Съставил: Йоан Колев

Снимки: pixabay, Facebook/missia23
По публикацията работи: Анна Фуцкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41