Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законови промени и липса на институции отказват македонските българи да следват в България

Снимка: БГНЕС

Законодателни промени и липсата не редовно правителство нанесоха удар върху желаещите българи от Северна Македония да следват в български университети, пише БГНЕС.

За последното десетилетие от 2010 до 2019 г., до преди пандемията от Covid е отчитано нарастване на постъпилите на обучение от 500 през 2010 г. до 1000 през 2019 г. Следва спад и той се дължи не толкова на пандемията, колкото на законови промени и липсата на действащ орган, който да разреши създадените казуси. Консултативният съвет, който е трябвало да решава проблемите, не е работил от март 2022 г., поради липсата на редовно правителство, се казва в обобщението.

След 2019 г. българската държава променя изискванията за документите, с които се кандидатства, по постановления на Министерския съвет с номера 103 и 228. Това оказва отрицателно влияние върху бъдещите кандидат-студенти, като проблемът е, че повечето от желаещите не разполагат с такива документи.

Всички тези проблеми са решими, ако започне работа Консултативният съвет за българско гражданство, се казва в анализа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Да хванем иглата!" - или как в Япония се учат на българска бродерия

Уъркшоп по българска бродерия организира Ирен Величкова-Ямами - дългогодишна изследователка на това изкуството и автор на картата на България в шевици, подарена от самата нея на Националния исторически музей в София. Българката, която повече от 35..

публикувано на 14.07.24 в 08:14

Абитуриентите от българското училище в Одеса желят да продължат образованието си в България

Двадесет и осем абитуриенти от Българското неделно училище “Васил Априлов” в украинския град Одеса получиха удостоворенията си за завършен 11 клас и заявиха желанието си да учат в български университети, информира ни Българската телеграфна агенция...

публикувано на 13.07.24 в 10:16
Посланик Григор Порожанов

Българската общност в Германия е над 436 000 души

"Българската общност в Германия е добре организирана и интегрирана в местното общество. Имаме 23 български неделни училища, покриващи над 30 града. Там най-малките ни сънародници получават образование по български език, история и цивилизация, география" -..

публикувано на 12.07.24 в 12:43