Законодателни промени и липсата не редовно правителство нанесоха удар върху желаещите българи от Северна Македония да следват в български университети, пише БГНЕС.
За последното десетилетие от 2010 до 2019 г., до преди пандемията от Covid е отчитано нарастване на постъпилите на обучение от 500 през 2010 г. до 1000 през 2019 г. Следва спад и той се дължи не толкова на пандемията, колкото на законови промени и липсата на действащ орган, който да разреши създадените казуси. Консултативният съвет, който е трябвало да решава проблемите, не е работил от март 2022 г., поради липсата на редовно правителство, се казва в обобщението.
След 2019 г. българската държава променя изискванията за документите, с които се кандидатства, по постановления на Министерския съвет с номера 103 и 228. Това оказва отрицателно влияние върху бъдещите кандидат-студенти, като проблемът е, че повечето от желаещите не разполагат с такива документи.
Всички тези проблеми са решими, ако започне работа Консултативният съвет за българско гражданство, се казва в анализа.
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по които академичната общност на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" достига до..
Българското училище "АзБуки" в белгийския град Гент ще даде открит урок за своите ученици и техните родители, посветен на българските народни носии и шевици. В занятието, което ще се проведе на 22 януари, ще се включи и фолклорната група "Здравец"..
На днешното си заседание правителството одобри Програма за сътрудничество в областта на висшето образование и науката между Министерството на образованието и науката на България и Министерството на културата и иновациите на Унгария за 2025-2027 г...