Въпреки че Европейският съюз позволи на страната да внася руски петрол по море и тръбопровод до края на 2024 г., тя не може да продава получени от него нефтопродукти в рамките на общността или на трети страни. Това реши Съветът на ЕС, приемайки деветия пакет от санкции срещу Русия. От разпоредбите обаче става ясно, че България може да изнася за Украйна някои рафинирани продукти, получени от внесения на основата на дерогацията петрол, включително чрез транзит през други държави от Европейския съюз. Преди това страната ни трябва да се увери, че продуктите са предназначени само за употреба в Украйна и че с продажбата, доставката, трансфера или износа не се цели заобикаляне на санкциите. В двуседмичен срок от даването на разрешение България е длъжна да уведоми другите страни-членки и Европейската комисия.
Днес Светейшият Български патриарх Даниил се срещна с министъра на външните работи Георг Георгиев. В съобщение на сайта на Българската патриаршия се посочва, че един от поводите за приема е освещаването на новия български храм в Лондон в края на..
По повод 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода на 7 февруари в Тополовград откриват паметна плоча с лика му, съобщи БТА. Тя е дарена на общината от Наско Гелимачев и е монтирана на постамент в централната градска част.
В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад граница – разговор на Гергана Манчева с доц. д-р Анна Иванова, заместник-ректор на Великотърновския..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
Днес Светейшият Български патриарх Даниил се срещна с министъра на външните работи Георг Георгиев. В съобщение на сайта на Българската патриаршия се..