Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образът на детето през призмата на социалистическото изкуство

Снимка: nationalgallery.bg

Една необичайна от гледна точка на тематиката изложба може да бъде разгледана в Музея на изкуството от периода на социализма в София. Експозицията „Детето в изкуството на социализма“ включва около 90 живописни, графични и скулптурни произведения на български художници от фонда на Националната галерия. Представени са творби на известни автори като Александър Жендов, Илия Бешков, Дечко Узунов, Стоян Венев, Илия Петров, Йоан Левиев и други.

От произведенията става ясно, че детската тема в изкуството не е била пренебрегната от пропагандата на тоталитарната система по време на социализма у нас. На детето са били вменявани роли, като: "детето-герой" и "детето-жертва" на войните и социалната несправедливост; детето едновременно като обект и субект на новата социална реалност.

Най-последователно темата развива Александър Жендов. Той е и първият художник в България, който още през 20-те г. на м.в. прави децата на големия град свои главни герои, включително и с илюстрации към произведения на Христо Смирненски.

"Колкото и да е странно, детето също може да бъде включено в идеологическите схеми на парадигмите в онова време. Тази тема е податлива на идеологическа намеса. В изложбата сме се опитали да изведем един образ, който е по-скоро универсален, общочовешки. На детето са възложени роли, то е продължител на делото на бащите и дедите, (бъдещ) строител на благата", коментира изкуствоведът  Николай Ущавалийски, зам.-директор на Националната галерия пред БНР–Радио София.

Изложбата може да бъде посетена до края на месец март 2023 г.

Вижте още: 

Съставила: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Кармина Бурана" събра в София оркестри от България, Гърция и Северна Македония

Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..

публикувано на 18.02.25 в 17:23

Вълнуваща и трагична – историята на Мафалда Савойска оживява на български

Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..

публикувано на 18.02.25 в 15:20
Снимка: Facebook/Археологически музей „Велики Преслав“

Музеят "Велики Преслав" представя Кирило-Методиевския маршрут в България

По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..

публикувано на 14.02.25 в 11:07