Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Хърватия се готви за преминаването към еврото от 1 януари


Като част от подготовката на Хърватия за въвеждането на еврото от 1 януари 2023 г. започна настройването на голяма част от банкоматите в страната към новата валута. Най-късно до 15 януари всички банкомати трябва да бъдат приведени в експлоатация за работа с евро. Дотогава двете валути ще могат да се ползват паралелно, а след това търговците ще трябва да връщат ресто в евро, съобщи БНТ. Изключения ще са допустими за селските райони.

Въпреки положителните оценки от Европейската централна банка и ЕС, които отвориха пътя на страната към Еврозоната, част от хърватите се тревожат, че смяната на валутата допълнително ще оскъпи живота им, разказва пред бТВ българката Диана Тодорова, която от 4 години учи и работи в столицата Загреб. През ноември страната отбеляза рекордна инфлация от 13.5%. Най-много са скочили цените на храните и безалкохолните напитки, отчита статистиката – 19,2%.

Започна премахването на барикадите в Северно Косово


В Северно Косово започна премахването на барикадите след като беше постигната договореност между президента на Сърбия Александър Вучич и представителите на сърбите в Косово. Въпреки това недоверието остава, коментира Вучич. Той призова сърбите да премахнат барикадите в Северно Косово, след като САЩ и ЕС гарантираха, че няма да има арести на участници в протестите. Бившият косовски полицай етнически сърбин Деян Пантич, заради чийто арест бяха издигнати барикади, е освободен. Говорителката на НАТО Оана Лундеску написа в Twitter, че алиансът приветства усилията за деескалация на напрежението и очаква всички страни да спазват задълженията си.

БНТ съобщи, че основният граничен пункт между Косово и Сърбия отново е отворен за движение. Пунктът беше затворен, след като от сръбската страна бяха струпани трактори и камиони, което пречеше на хиляди косовски албанци, работещи в Европа, да се върнат за празниците.

Предложиха Реджеп Ердоган за Нобелова награда за мир


Председателят на турския парламент Мустафа Шентоп обяви, че е инициирал номинирането на президента Реджеп Тайип Ердоган за Нобелова награда за мир заради "приноса му за установяването на мир между Русия и Украйна", съобщи Анадолската агенция. Шентоп увери, че председателите на парламентите и на други страни ще подкрепят кандидатурата, като подчерта, че посредническите усилия на Турция не остават незабелязани по света. "Най-важната тема на 2022 г. беше войната между Русия и Украйна и стъпките за смекчаване на последствията. Единствената държава, която предприе стъпки в тази посока, е Турция и нейният президент", беше категоричен Шентоп.

Буяр Османи: Измененията в конституцията са заложени в преговорите с ЕС


Министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи очаква подкрепа за промените в конституцията, тъй като "никой няма нищо против измененията и всички са наясно, че това е заложено в преговорния процес с ЕС, а друга алтернатива няма", предаде БТА. Според Османи партиите, които се противопоставят на включването на българите в преамбюла на конституцията, искат да печелят вътрешнополитически точки. "Защо, ако в конституцията има вписани определени общности, да бъдат изключвани черногорците, хърватите и българите, и какви ще са последствията за държавата? Най-разпознаваемият ни имидж в света е междуетническата хармония. Това е нашият най-голям актив, който ни отваря врати", каза Османи на годишната си пресконференция.

Управляващото мнозинство в Скопие обаче няма необходимото мнозинство от две трети, за да стартира процедурата за вписването на българите в преамбюла на конституцията. Опозицията е категорична, че няма да гласува и настоява за предсрочни избори.

Съставила: Миглена Иванова

Снимки: freepik.com, ЕПА/ БГНЕС, aa.com.tr, Facebook / Bujar Osmani


По публикацията работи: Ергюл Байрактарова

Още от категорията

57% от водата за водоснабдяване в България са загуби

През 2022 г. 2.78% от населението в България е било на режим на водоснабдяване поради недостиг на вода (засушаване), предимно сезонен. Най-засегнати са областите Ловеч (24.9%), Търговище (19.0%), Благоевград (14.8%) и Перник (12.9%), показват данните на..

публикувано на 23.08.24 в 18:03

Почитаме паметта на жертвите на тоталитарните режими

Днес отбелязваме Деня на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и други тоталитарни режими и за почитане на жертвите им.  Премиерът Димитър Главчев , който положи цветя пред Мемориала на жертвите на комунизма,..

публикувано на 23.08.24 в 13:45

Пленерът "Погановски манастир" събира в Цариброд творци от пет страни

Международният художествен пленер "Погановски манастир" ще бъде открит тази вечер в галерия "Методи Мета Петров" в Цариброд, съобщи мултимедийният портал на български и на сръбски език ФАР. Посетителите ще могат да видят творби от миналогодишния пленер,..

публикувано на 23.08.24 в 13:06