Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скептицизъм сред политическите сили след връчването на третия мандат на БСП

Снимка: БГНЕС

След като получиха третия мандат за съставяне на кабинет в рамките на 48-ото Народно събрание тази седмица социалистите ще решават от кои формации и по какви теми ще търсят подкрепа. Към момента обаче повечето парламентарни партии са скептични за формирането на редовен кабинет с мандата на БСП и изразяват учудване от избора на президента Румен Радев.
Парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще прецени какво ще е поведението ѝ, след като станат ясни действията на БСП, коментира в Русе председателката на групата Десислава Атанасова. Лидерът на СДС Румен Христов обаче бе категоричен: "Ако бъдем поканени на среща, ще вземем участие, но не очаквайте подкрепа от СДС за БСП".
"Продължаваме промяната" ще участва в лидерската среща, предложена от БСП, заяви Даниел Лорер. Той каза, че предварително е наясно, че по теми като икономическото развитие и борбата със социалното неравенство двете формации могат да постигнат съгласие, но за други – войната в Украйна и Изборния кодекс, различията в позициите им са сериозни.  
Рамадан Аталай заяви в неделя, че ако бъдат поканени, от ДПС са готови на среща с левицата, но според него се върви твърдо към нови избори.
"Президентът от две години прави едно и също с един и същи резултат - отиване на избори и управление на служебни кабинети", коментира за БНР съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.
Като нулеви определи шансовете на БСП да състави кабинет с третия мандат лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Той заяви, че не би се явил на обща среща с лидерите на парламентарно представените партии, а само на двустранна. Костадинов също така изиска от БСП подкрепа за свикването на референдум за запазване на българския лев.
Ако и третият последен опит за сформиране на кабинет се провали, президентът ще трябва да разпусне парламента, да назначи служебно правителство и да насрочи дата за нови парламентарни избори, вероятно през пролетта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ползите за туризма от присъединяването в еврозоната – във фокуса на дискусия в София

Дискусия на тема “Българският туризъм и присъединяването на България към еврозоната” ще се състои днес в София. По време на срещата ще бъдат обсъдени ефектите от предстоящата промяна в оперативната работа на туристическия сектор, както и..

публикувано на 25.03.25 в 06:55
На Блговец реките се затоплят,  мечките се къпят след зимен сън

На Благовец ще е облачно, но топло с валежи на югозапад

Във вторник, 25 март, минималните температури ще бъдат от минус 7 до 12°, в София ще е около 9°. През деня ще е предимно облачно, като на места на запад ще има валежи от дъжд, по-значителни в Югозападна България. Ще продължи да духа слаб до умерен..

публикувано на 24.03.25 в 19:05

Почти двойно намаляват болните от туберкулоза у нас

Тенденция за трайно намаляване на заболеваемостта от туберкулоза отчетоха от Министерството на здравеопазването на днешния световен ден за борба с болестта. Докато през 2014 г. болните от туберкулоза са били 23,2 на 100 хил. души,..

публикувано на 24.03.25 в 14:41