Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната в Украйна

България „тайно“ е спасила Украйна в началото на войната 

Кирил Петков с Дмитро Кулеба
Снимка: БГНЕС - архив

София доставяше на Киев гориво и жизненоважни оръжия от съветската епоха, но трябваше да пази доставките в тайна заради промосковски настроените политици в правителството. През пролетта на 2022 г. украинската армия изпитваше отчаян недостиг на гориво и съветски боеприпаси за борбата с руснаците. Спасението дойде неочаквано от България, съобщават politico.eu и WELT от медийната група на Axel Springer, като се позовават на интервюта с украинския външен министър Дмитро Кулеба, бившия български премиер Кирил Петков и финансовия министър Асен Василев. Според тях, в първите дни на войната около 40% от горивото за Украйна и около 1/3 от изразходваните снаряди са идвали от България. Доставките на муниции за около 2 млрд. евро са били платени от САЩ и Великобритания. 

След като е изпратил над 150 000 снаряди от своите запаси в Европа, Пентагонът отправя в Украйна снаряди от своите военни складове в Израел и в Южна Корея, съобщава в-к New York Times. Двете страни са дали съгласие за това, докато нарасне военното производство в САЩ. Месечно Украйна използва около 90 000 снаряди, което е два пъти повече от произвежданите в Европа и САЩ, твърди изданието. 

Премиерът на Нидерландия Марк Рюте обяви на среща с президента Джо Байдън, че ще последва Германия и САЩ и ще достави батарея за противовъздушна отбрана „Пейтриът” за Украйна.

Антъни Блинкен с Джеймс Клевърли

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен на среща във Вашингтон с британският външен министър Джеймс Клевърли определи като неприемливи претенциите на Москва, Киев да приеме „новите териториални реалности“ и да се откаже от окупираните от руските агресори територии. На обща пресконференция Блинкен добави, че съюзниците ще осигурят всичко необходимо на Украйна да се противопостави на руската агресия. 

Институтът за изследване на войната – ISW съобщи, че очаква руският лидер Владимир Путин на 18 януари в своята реч по повод 80 години от пробива на блокадата на Ленинград (Санкт Петербург), официално да обяви война на Украйна и военна мобилизация. 

Путин вече поиска от Държавната дума да прекрати действието в Русия на устава на Съвета на Европа, европейските конвенции за борба с тероризма и за защита правата на човека.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 20

В брой 20 на предаването слушайте : За работата на Центъра за славянски езици и култури Лисабонския университет и българския лекторат в най-голямото висше училище в Португалия – разговор с проф. Георги Христовски и ас. Ана Карина..

публикувано на 03.10.24 в 12:00

До 15 октомври “България Еър” спря полетите до Израел

Поради официална препоръка на Европейската комисия и Асоциацията за авиационна безопасност на Европейския съюз (EASA), “България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 15 октомври включително, съобщи на своята интернет страница националният..

публикувано на 03.10.24 в 10:41

Изложба в София по случай 130-ата годишнина от рождението на цар Борис ІІІ

Националният исторически музей отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис ІІІ с експозицията "Цар Борис ІІІ. Личност и държавник". Вцентралното фоайе на музея в хронологичен ред са представени значими за българската история..

публикувано на 03.10.24 в 08:00