Какво е нужно, за да бъде човек щастлив? Да има любимо занимание, на което да се посвети; да вижда, че това, което прави, има смисъл; да е заобиколен от хора, с които е на една вълна. Останалото само се нарежда. Така открива своето щастие 26-годишният Александър Браянов от София, който вече седем години живее в Манчестър, Великобритания. Сашо, както го наричат близките му хора, заминава за града на "Червените дяволи", за да следва. След като завършва висшето си образование, решава да остане. Усеща, че именно там ще намери благодатна почва за развитие в сферите, които най-много го вълнуват, размивайки границите между работа, хоби и удоволствие – IT и изкуство. Но защо не в България, където IT секторът се слави с едни от най-апетитните заплати у нас?
"В IT сферата със сигурност не мога да кажа, че няма поле за действие. Просто, да кажем, причините са подобни на тези, поради които хора от Нова Зеландия работят в Австралия. Стандартът е една идея по-висок и това позволява една идея повече свобода в дългосрочен план", – обяснява Сашо.
Малко повече от година той работи в Манчестър като блокчейн софтуерен инженер за новозеландски стартъп. Част е от колектив, който се труди над създаването на децентрализирана metaverse-as-a-service платформа. Наред с това се изявява активно като VJ в най-големия клуб в Европа - Тhe Warehouse Project в Манчестър, както и на различни музикални фестивали в северната част на Англия. Отскоро създава и анимация, визуални ефекти за музикални видеа на групи и електронни артисти. И, естествено, не спира да се развива. С приятели и колеги ходи по събития и конференции както във Великобритания, така и в близките държави, за да е винаги в крак с новото.
Питам го какво според него трябва да се промени в България, за да стане тя мястото, където младите хора биха искали да живеят и да се развиват.
"Предполагам, икономическата интеграция с останалия свят, която в момента, като изключим IT сектора, е на доста по-забавено ниво, така да се каже, и това в действителност пречи на много хора да се развиват. Но другото е, че сме в XXI век и аз може би съм от тези хора, които обичат да си сменят местоживеенето. Но това, по мои впечатления, е международен феномен", – отбелязва Александър, като ни изкарва от клишето за младите хора, напускащи родината единствено в търсене на по-добър живот. Хубаво е човек да опита от всичко, за да намери своето. Освен това на практика съществуващите днес технологии съкращават неимоверно и дори заличават разстоянията между държави и континенти.
Преди Covid пандемията младият мъж често си идвал в България, за да се види с родителите и сестра си, с приятелите си. И сега, след падането на ограниченията, подновява традицията. Освен срещите с близките, това, което го влече насам, е великолепната българска природа, прекрасните ни планини. Затова не се учудвам, че на молбата ми да опише България с една дума, Александър Браянов отговаря, без да се замисля: "Разнообразие", и пояснява:
"Бих казал, разнообразие от гледна точка на природа. Фактът, че има голямо биоразнообразие на малка площ, което е предпоставка за по-спокоен живот."
Снимки: личен архив
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
Едно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..
Проф. д-р Иво Цветанов записа името си в историята на Илинойския университет като първият носител на наградата за трансплантации "Енрико Бенедети". Новината съобщи генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Наградата на проф. Цветанов е..