Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми с даването на временна закрила на българи от Украйна

Костадин Костадинов
Снимка: БГНЕС

Проблеми, възникнали при прилагането на правилата за даване на временна закрила на хора с българско гражданство, които живеят постоянно в Украйна, разгледа парламентарната комисия за българите извън страната. Проблемът е, че законът не позволява хората с двойно гражданство (едното от които - българско) да получават и временна закрила. За целта беше решено да се изпрати писмо до служебния премиер Гълъб Донев.
Казусът трябва да бъде разрешен от Министерския съвет, тъй като решение на кабинета, прието през април, не посочва ясно коя институция е отговорна за предоставянето на временна закрила на сънародниците ни, бягащи от войната. “Мисля, че стана ясно, че обсъждаме един правен абсурд за български граждани, които не могат да получат закрила, защото имат българско гражданство“, коментира председателят на комисията Костадин Костадинов.
Проблемът е по-кардинален, защото се сблъскват две политики на българската държава. От една страна тя дава гражданство на тези хора, а от друга страна, когато те идват като граждани на България им казваме “извинявайте, вие сте български граждани и вървете по реда на българските граждани“. Само че те нямат нито дом, нито имот, нито работа, нито доходи, нито поколения, родени в България. Те постоянно пребивават на територията на друга държава“, разясни Галин Георгиев от Културно-просветното дружество “Родолюбец“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българско училище „Пейо Яворов“ в Милано/Фейсбук

Зарина Василева, Милано: Колкото и да са силни българските корени, трябва да бъдат обгрижвани

Сънародничката ни Зарина Василева вече една година е преподавател в Българското училище "Пейо Яворов" в Милано, Италия. Тя работи с деца от 7 до 12 клас. Поема по този нов път в живота си след като посещава училището и остава впечатлена от чудесната..

публикувано на 23.07.24 в 14:30
Откриването на XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища зад граница

Българското образование в чужбина не може да разчита само на възрожденски ентусиазъм

396 са регистрираните български училища в чужбина за учебната 2024/ 2025 година. Те се намират в 43 държави на шест континента , като от тях 17 са към задграничните представителства на България, 5 към българските църковни общини и 374, създадени от..

публикувано на 23.07.24 в 13:25
Годишна конференция на АБУЧ` 2024

Българското образование зад граница дискутират преподаватели от училищата ни в чужбина

Всяко лято, по традиция, български учители отблизо и далеч се събират, за да отчетат какво са свършили, къде са срещнали проблеми, както и за да обменят опит и практика. Близо 60 представители на български училища зад граница, университетски..

публикувано на 22.07.24 в 15:36