В събота, 4 февруари, България и Република Северна Македония (РСМ) отбелязаха 151 години от рождението на Гоце Делчев в ситуация на изострени отношения между двете страни. По информация на българското вътрешно министерство македонските власти не са допуснали български граждани на територията на Северна Македония, съобщава се и за "неофициален забранителен списък". Българската делегация, водена от вицепремиера и министър на вътрешните работи на Република България Иван Демерджиев, положи венец на гроба на Гоце Делчев в църквата "Св. Спас" в Скопие.
По думите на Демерджиев е имало най-различни опити за провокация, но от българска страна е запазено възможно най-правилното поведение в подобни ситуации. "Взаимното уважение, което ние декларираме към народа на Северна Македония, и уверенията, които получихме, предполагат точно това – да се даде възможност на всички да дойдат и да почетат паметта на Гоце Делчев", отбеляза Демерджиев и изтъкна, че отношенията между нашите два народа не предполагат такива драконовски мерки, на каквито българските граждани са били свидетели на границата.
"Причините за недопускането на българските граждани да се поклонят пред паметта на Гоце Делчев на 4 февруари в Скопие са крайно неубедителни и нарушават предварително дадени уверения". Това заяви пред bTV зам.-министърът на външните работи и говорител на министерството Костадин Коджабашев.
"Отношението на управляващите в Северна Македония е унизително и недопустимо спрямо българския народ и България – заяви говорителят. – Категорично смятаме, че с действията си македонските власти са нанесли сериозни щети на възстановяването на доверието между Скопие и София. За нас определено става все по-трудно в поведението на властите в Скопие да разпознаем желание за изграждане на необходимото доверие, приятелство и сътрудничество".
Коджабашев подчерта, че София ще държи отворени дипломатическите канали. Той коментира също, че не съществува казус с налагането на вето върху евроинтеграцията на Северна Македония в ЕС, защото тя на практика не е започнала. За да започне, Северна Македония трябва да впише македонските граждани с българско самосъзнание в своята конституция.
"България винаги ще реагира, когато са засегнати правата и сигурността на българските граждани и на тези граждани с българско самосъзнание. Това е наше категорично искане и македонската страна много добре знае за това наше настояване", посочи още зам.-министърът.
Съставил: Иво Иванов
Снимки: ЕПА/БГНЕС, БГНЕС
Президентът Румен Радев проведе телефонен разговор със специалния представител на ЕС за диалога Белград - Прищина и Западните Балкани Мирослав Лайчак. По време на разговора бяха обсъдени аспекти от процеса на европейската интеграция на държавите от..
Йеменските хути от групировката "Ансар Аллах" освободиха екипажа на кораба Galaxy Leader, похитен в края на 2023 година в Червено море, предаде БНТ. Капитанът и старши помощник капитанът са граждани на България. Освен двамата българи, в екипажа..
На срещата с председателя на Еврокомисията бе важно да потвърдим взаимното доверие между новото българско правителство и новата комисия. Това каза пред журналисти премиерът Росен Желязков след среща в Страсбург с Урсула фон дер Лайен. "Споделихме..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и..