Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Гърция задълбочават енергийното си сътрудничество

Снимка: БГНЕС

София и Атина се договориха да проучат възможността за строеж на петролопровод от гръцкия град Александруполис до Бургас. Споразумението беше подписано от енергийните министри на двете държави при посещението на президента Румен Радев в Атина. Подписано е и споразумение за сътрудничество по гарантиране на газовите доставки и съхраняване на синьо гориво. 

Петролопроводът "Александруполис-Бургас" е стратегически, предоставя възможност за реална диверсификация и алтернативни доставки на неруски петрол към рафинерията в Бургас – най-голямата на Балканите. Тръбата ще помогне и да се избегне дългото чакане и рискът от преминаването на танкерите през проливите, каза Радев.

"Мога да предвидя, че това сътрудничество ще продължи и в бъдеще и е едно ясно доказателство как могат страните да сътрудничат в полза на своите граждани. Гърция и България могат да станат енергийни доставчици за целия континент", отбеляза гръцкият премиер Кириакос Мицотакис. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Трагедията в македонския град Кочани повдига вълна от отчаяние, гняв и непримиримост

Република Северна Македония е в седемдневен траур. Град Кочани, където пожар в дискотека отне живота най-малко на 59 души – млади хора и деца, почти всички между 14 и 25 години – днес е обвит в мълчание. "С часове продължи бдението в градинката в..

публикувано на 17.03.25 в 12:25

Опожарената дискотека в Кочани не е имала лиценз

Пожарът в македонския град Кочани, при който загинаха 59 души и още 155 бяха ранени, е предизвестено събитие, смята доц. Милен Иванов, експерт по сигурност и бивш зам.-ректор на Академията на МВР. " Това е някакъв склад с добре изсъхнали греди, няма..

публикувано на 17.03.25 в 12:15
Американският университет в Благоевград

Студентка в Американския университет в Благоевград е сред жертвите на пожара в Кочани

Второкурсничката в Американския университет в Благоевград Стефания Алексова е една от жертвите на пожара в дискотеката в Кочани. Тя е родена в македонския град, станал сцена на трагедията, при която загинаха 59 души, а 155 бяха ранени. Изключително..

публикувано на 17.03.25 в 11:36