На връщане от Косово, където беше на официално посещение вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с представители на македонските българи от Северна Македония. В сградата на българското посолство в Скопие тя и им благодари за куража да отстояват българското си самосъзнание, традиции, език, история. Те заедно положиха цветя пред барелефа на Васил Левски пред сградата на дипломатическата мисия.
"Вие сте съществената част от българската нация. Вие играете жизненоважна роля за разпространението на нашата култура, език и ценности в Македония. Вие имате нашата непоколебима подкрепа", цитира думите и БГНЕС.
Йотова обърна специално внимание и на тежкия инцидент с пребития Християн Пендиков. Тя подчерта, че „властите в София следят внимателно разследването на този случай. Не наличието на български паспорт прави човека, важно е неговото самосъзнание, и всеки с българско самосъзнание ще бъде защитен”, посочи Йотова Присъстващите подкрепиха с възгласи Пендиков и неговото семейство, подчертава местното издание "Вестимакс".
"Нашата обща цел е да свалим градуса на напрежението, да се борим ежедневно с този ужасяващ език на омразата, който се лее в Северна Македония по отношение на България и българския народ, срещу всички опити за дискриминация на българите в в страната. Каквито и да са действията на Северна Македония, каквато и пропаганда да има, ние няма да отстъпим от споразуменията, които имаме. И ако българите не бъдат вписани в конституцията на страната, няма да има и сантиметър напредък в преговорите на Северна Македония за еврочленство. Няма да има междуправителствена конференция, няма да има доклад на Еврокомисията, с които да започнат реалните преговори”, посочи Йотова след среща с българския посланик Ангел Ангелов, предава БТА.Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската професионална общност в Ню Йорк. "Приветствам инициативата… и с удоволствие отново ще се присъединя",..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност. "От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с..
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по които академичната общност на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" достига до..
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската..