Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тече процедура за признаване на българска общност в Косово

Снимка: Пресцентъра на президентството

Вицепрезидентът Илияна Йотова посети районите в Косово, където живеят косовари с българско самосъзнание. Тя се срещна с представители на сдружението "Обединени българи в Косово" в Кръстец, както и с членове на „Културно-просветно дружество на българите в Жупа, Подгора и региона“, предава БТА.

В Косово няма официално признато българско малцинство, а българската общност, която е около 15 000 души, е част от населението на общините Драгаш, където тя е представена в 20 села, Призрен с 19 села,  Ораховац и Щръбце, където има 10 села с българи.

През януари 2023 г. те са внесли втора подписка в косовския парламент с искане да бъдат признати за самостоятелна общност. Йотова заяви на срещата със сънародниците, че след разговорите с косовските представители и президента Вьоса Османи, вижда в нейно лице гарант, че подписите този път няма да бъдат загубени, както се е случило през 2018 г. и ще минат през парламента. Османи е предложила, докато текат процедурите по придобиване на статут на общност, българите в Косово да имат свой представител в Консултативния съвет за национални малцинства.

Сред участниците в срещата имаше българи от Косово, завършили висше образование в България и настоящи студенти. Българската общност прие с желание и готовност да съдейства на намерението в по-големите градове да бъдат организирани съботно-неделни училища, за да може да се изучава съвременният български език. Това би помогнало и за по-нататъшното следване на висше образование в България, но и за съхраняване на традициите и културата им. На двете дружества вицепремиерът подари книги на български език.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: личен архив на Александър Полибза

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..

публикувано на 01.01.25 в 08:05

Децата от Цариброд се забавляваха на новогодишен карнавал

Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..

публикувано на 31.12.24 в 11:09

Изпълнителната агенция за българите в чужбина изпраща една успешна година

Добра година за Изпълнителната агенция за българите в чужбина, в която всичко се случваше както трябва – така обобщи 2024 година ръководителят ѝ Райна Манджукова. В интервю за Радио България тя изрази задоволство за изключителното сътрудничество, което..

публикувано на 30.12.24 в 09:10