Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на традициите в Националния политехнически музей в София

Снимка: Facebook /Национален политехнически музей

Весела работилничка за мартенички и текстилен печат организира в съботния ден (25.02) Националният политехнически музей в София (на ул. „Опълченска” 66). Там, от 11 до 13 часа, всеки може да си измайстори не само мартеничка по свой вкус, но и да влезе в ролята на „майстор-басмаджия“. Басмаджийството е стар занаят и представлява художествено печатане върху текстил, посредством специално изработени дървени щампи. Благодарение на басмаджиите облеклото на старите българи е било така пъстроцветно. 

От 17:30 ч. пък ще започне концертът-спектакъл „Кукери, маски и роли“, организиран в самото навечерие на Сирни Заговезни. В концерта участва Фолклорна група „Житената питка“ при Софийската гимназия за хлебни и сладкарски технологии (СГХСТ), с художествен ръководител и солист Георгия Райкова. Популярни и обичани песни от известни мюзикъли и игрални филми ще представят изпълнителите от Сдружение „Евтерпани“ с музикален педагог Аня Краваева, а учениците от  СГХСТ ще почерпят гостите със собствена продукция, с което ще допринесат още за празничнатба атмосфера.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Националният етнографски музей с... разкази по Коледа

Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения?   Отговор на въпроса търси новата експозиция „Готови ли сте за…  разкази по Коледа“, с..

публикувано на 21.12.24 в 19:58

Игнажден – празник зареден с очакването на Младия Бог и прераждането на Слънцето

Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..

публикувано на 20.12.24 в 04:30
Снимка: Атанаска Иванова, читалище

От динен маджун до Дервишовден – кои са най-новите "Живи човешки съкровища" на България

Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..

публикувано на 11.12.24 в 06:15