Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делегацията на ЮНЕСКО: Имате уникално наследство

Найден Тодоров и Ернесто Отоне Снимка: Facebook/ministryofculturebulgaria

Министърът на културата Найден Тодоров се срещна с помощник-генералния директор на ЮНЕСКО Ернесто Отоне и началника на отдел „Европа” в Центъра за световно наследство Берта де Санкристобал в рамките на визитата им в България.

Делегацията посети София, Пловдив, Созопол и намиращия се до него остров Св. св. Кирик и Юлита, който България планира да превърне в Световен център на изкуствата. Ернесто Отоне заяви, че това е прекрасен проект и ЮНЕСКО може да го подкрепи с експертиза.

След посещението в Центъра за подводна археология в Созопол Отоне подчерта: „Виждал съм само в Тунис, Италия и Испания подобни проекти, свързани с подводната археология. Центърът, който имате тук, е нещо уникално за страната Ви, с което можете да сте горди”.

Гостите останаха силно впечатлени също от Епископската базилика в Пловдив и мозаечното ни наследство. Те споделиха, че са виждали много мозайки, но не на такава площ и експонирани по този начин.

Снимки: БНР-Бургас, БНР-Пловдив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Аполония" празнува 40 години от създаването си

Броени години преди да усетим полъха на свободата, достигнал и до нас с рухването на Берлинската стена, музиканти, художници, писатели, театрали се изявяват за първи път на сцените на фестивала "Аполония" в Созопол. Известната по онова време с..

публикувано на 26.08.24 в 10:10

"Тракийски мистерии" представя бита, културата и вярванията на древните ни предци

Фестивалът "Тракийски мистерии" за четвърти път ни връща хилядолетия назад по нашите земи с възстановки, в които зрителите не просто се докосват до ритуалите, бита и вярванията на древни племена, но с помощта на художествени похвати стават..

публикувано на 23.08.24 в 09:30

Графити училище във Варна преобръща представите на хората за този тип изкуство

Още от 2019 г. във Варна функционира училище, чиято цел е да пребори стереотипите и представата за графитите като за нещо грозно, мръсно и неразбираемо. Подобно, разбира се, е и отношението към графити-артистите, които, в най-добрия случай, са смятани,..

публикувано на 18.08.24 в 10:15