Ученици от 10 и 12 клас на Немската езикова гимназия „Гьоте“ в Бургас са в САЩ, където посетиха седалището на ООН в Ню Йорк, след като през миналата година училището спечели проект на Централноевропейската инициатива. Целта на класирания сред трите най-добри проекта в паневропейска надпревара е да стимулира младежката ангажираност в рамките на Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г.
Автор на проекта е д-р Тонка Костадинова, бивш дипломат и настоящ учител по история в Немската езикова гимназия в Бургас. Идеята му е да помогне за повишаване на информираността сред младежите в България по темата за равенство между половете – тема, която е заложена и в целите на ООН за устойчиво развитие.
Първото си посещение в Ню Йорк бургаските ученици, водени от д-р Костадинова и нейния колега Стефан Добрев, са направили в най-голямото българско училище „Христо Ботев“, информира ни училищният му ръководител Дима Маркова. По думите й, гостите от България са разгледали с интерес училището и танцовото му студио, където завързали мартенички на малките танцьори и съвсем непринудено са се хванали на общо българско хоро.
Бургаските момичета и момчета са се запознали и със своите връстници от Америка, с които са обменили информация за учебните програми, за възможностите за продължаващо обучение, след което са се разходили заедно из Манхатън.
„Вярваме, че когато две български училища, от два различни континента, се срещнат - това може да е само началото на едно хубаво приятелство и на бъдещи съвместни проекти!“ – написаха във Фейсбук от Българското училище „Христо Ботев“.
Още уловени моменти от срещата на двете български училища от Бургас и Ню Йорк вижте в галерията ни по-долу.
Снимки: БУ "Христо Ботев" - Ню Йорк, НЕГ "Гьоте" - Бургас
Изложба “Светът на траките” ще бъде открита на 20 ноември т.г. в галерия “България” в Рим. В своеобразно пътуване сред изкуството, красотата и мистериите тя ще ни отведе до корените на древна цивилизация, просъществувала по нашите зами. Експозицията..
През 2023 г. в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 г. и като българи се заявиха 7057 души. "Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува..
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..