Броят на българските кандидат-студенти, желаещи да учат висше образование в чужбина се е увеличил с 11,6 на сто, съобщава БТА. По данни от настоящата кандидатстудентска кампания за чужбина на консултантската агенция "Интеграл", продължава и тенденцията младите хора да предпочитат да кандидатстват паралелно в две или повече държави. До момента 16,5 % от кандидат-студентите са избрали университети в две или повече страни, спрямо 15 % през 2022г.
Най-често срещаните комбинации са Нидерландия с Великобритания или Нидерландия с Белгия, заради таксите и програмите в университетите. Сред най-търсените специалности има ново предпочитание – това на точните науки. Първо място все още заема сферата "Бизнес и мениджмънт" (31%), следвана от "Математика, физика, астрономия" (30%) и "Компютърни науки" (26%).
На първо място сред предпочитанията на българските студенти, изявили желание да се обучават в чужбина е Нидерландия с 59 %., която привлича кандидати със своите пет университета в топ 100 в света със специалностите: "Икономика и международен бизнес" и с "Компютърни науки и инженерство" в, както и с многообразието от специалности в областта на софтуерното инженерство. Следва Германия (46%), като предпочитаните специалности там са икономика и бизнес, информатика, електроника и електроинженерство, и медицина. На трето в предпочитанията е Австрия (42%), където интересът на кандидат-студентите е насочен предимно към специалностите бизнес и икономика, управление на туризма и хотелиерство, както компютърни науки и инженерство. Великобритания е на четвърто място, като за първи път след Брекзит кандидатите от България бележат ръст от 7 процента. Там предпочитаните специалности са биомедицина, архитектура, право, актьорско майсторство и филмово и телевизионно изкуство и са с по-ограничен и специфичен прием от други държави в Европа. Великобритания е безспорен фаворит на континента и по отношение на качеството на висшето образование по икономика, бизнес и финанси, инженерни науки, компютърни науки и софтуерно инженерство, медицина. На пето място в избора на младите българи се нарежда Италия (32%), където търсенето е 2,5 пъти повече в сравнение с предходната година. Кандидатите избират страната заради достъпните такси в държавните университети, възможностите за финансиране в някои от най-реномираните академии по изкуства, както и заради предлаганите програми на английски език в някои от най-търсените области, като икономика, компютърни науки, комуникации и дизайн.
През последните години се наблюдава засилен интересът и към висшето образование в Белгия, заради достъпната такса от 1092 евро на година и възможността за избор на университети с практическа и академична насоченост.
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на ноември се посреща първото младо вино божоле. Традицията вече близо 20 години се..
Над 35% от гражданите подкрепят идеята предсрочните парламентарни избори от 27 октомври т.г. да бъдат изцяло касирани, показва национално проучване, финансирано и осъществено съвместно от бТВ и "Маркет линкс". Според 26% от анкетираните изборите..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник,..