Украинският президент Володимир Зеленски е заявил пред ръководителя на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси, че безопасността на атомната електроцентрала в Запорожие не може да бъде гарантирана, докато руските войски не я напуснат. Русия държи като "заложник" най-голямата атомна централа на Украйна и в Европа, за да я използва за радиационно изнудване, подчерта Зеленски, цитиран от REUTERS.
Съветът за сигурност на ООН отхвърли изготвената от Москва резолюция, в която се призовава за независимо разследване на „саботажа“ на газопровода "Северен поток" от Русия до Германия през септември 2022 г., предаде AFP. Западните държави обвиниха Русия за експлозиите под Балтийско море през септември миналата година, но Кремъл обвини Запада в саботаж. Резолюцията получи три гласа, като Китай и Бразилия подкрепиха Русия, а останалите 12 членове се въздържаха. Според изданието Politico западните страни готвят от 1-ви до 30-ти април бойкот на работата на Съвета за сигурност на ООН, който ротационно преминава под прредседателството на Русия. Стратегията ще бъде поне 7 страни от 15 членния състав на Съвета да бойкотират заседанията чрез липсата на кворум за вземане на решения.
Междувременно Унгария и още четири държави, сред които и Полша, се присъединиха към инициативата на ЕС за доставка на снаряди за Украйна, става ясно от публикация в сайта на Европейската агенция за отбрана - EDA. Така вече 22 държави от общността и Норвегия се задължават да доставят 1 млн. снаряди с различен калибър за Украйна през следващите 12 месеца. Извън инициативата на този етап остават България, Ирландия, Словения, Латвия и Дания.
Праисторическият комплекс "Провадия-Солницата" – най-старият солодобивен и градски център в Европа (5600 - 4350 г. пр. Хр.), е сред обектите, предложени за Знак за европейско наследство – 2025. Тази година Европейската комисия е получила общо 21..
Посланикът на България в САЩ Георги Панайотов и Райчо Райчев - основател и изпълнителен директор на българската компания EnduroSat, се срещнаха с експерти от Комисията за наука, космос и технологии на Камарата на представителите на САЩ. За това..
Спешно да бъдат предвидени допълнително 200 милиона лева за ръст на заплатите в публичния сектор – за това настоява КНСБ преди второто четене на Бюджет 2025 в пленарната залата, което предстои следващата седмица. Конкретно се иска повишаване на..
Институтът за изследване на климата, атмосферата и водите при Българска академия на науките (ИИКАВ-БАН ) организира конференция и тържествено събитие,..
59 души загинаха, а 155 пострадаха при пожар по време на концерт на популярната група "ДНК", избухнал снощи в дискотека "Пулс" в град Кочани,..
В София се провежда протест с искането да бъдат наложени максимални присъди на мъж и жена, умъртвявали животни по особено жесток начин. В онлайн петиция..