През 20-те години на миналия век български градинари – ценени заради уменията си, се заселват в околностите на големите чешки градове. А за да познават децата им своите корени и роден език, създават частно българско училище.
Разказвайки 75-годишната история на Българското средно училище “Д-р Петър Берон” в Прага, директорката Мария Носикова акцентира върху пионерското дело на някогашните родолюбиви българи. И макар сегашното училище да е разкрито през 1948 г. с решение на Министерството на народната просвета, наследниците му тачат именно тях като духовни първооснователи.
“Предстои ни да отбележим юбилея на училището с много мероприятия – разказва Мария Носикова пред Радио България. – Основното от тях е празничният концерт под мотото “75 години български дух, култура и просвета в сърцето на Европа”, който ще се състои на 31 март в голямата зала на градската библиотека в Прага. След това, от 16,00 ч. до 18,00 ч. на Староместкия площад в самото сърце на града ще има открита сцена, на която многото гостуващи състави – предимно от България, ще имат възможност да се изявят. На това място ще бъде разположен също великденският базар. И тъй като се очакват много българи и не само, бихме искали да покажем най-доброто, автентично и оригинално лице на страната ни.”
За да възкресят скъпи спомени от времето, прекарано в българското училище, за първи път хора от различни поколения ще се съберат на среща на бившите възпитаници. Двама от тях – Цветелинка Малчева и Иво Рашев, успяват да издирят близо 200 някогашни ученици и на всички тях изпращат покани. “Имаме потвърждение на повече от сто души и чакаме събитието с нетърпение”, казва директорката. И докато личните победи на всеки един от тях предстои да бъдат споделени, Мария Носикова насочва вниманието към постиженията на най-младите.
“Много се гордеем с нашите спортисти, които са дошли тук, защото са приети в елитни хокейни отбори. Те също така са част от националния отбор по хокей на лед на България, а един от тях – Нино Томов, вече играе за Канада.
Гордеем се също с нашите деца, които след завършването на училище продължават образованието си както в български университети, така и в Чехия, в Германия. През м.г. много ни зарадваха наши ученици, приети в Карловия университет – един от най-елитните в Европа.”
В момента българското училище в Прага посещават 130 ученици от първи до единайсти клас. След отлива заради пандемията от коронавирус и завръщането на много семейства в страната ни, училището се радва на засилен интерес. При това не само от български деца, но и с чужд произход – арменски, сирийски, руско-полски, украински.
“Гледаме към бъдещето и към предизвикателствата, които стоят пред нас”, казва тяхната директорка. И понеже водим разговора в навечерието на изборите, ето защо е от съществено значение, според нея, да бъдем активни граждани и да пробудим съзнанието си още в училище:
“Изключително важно е всеки човек да има гражданска позиция, ако искаме наистина държавата ни да има бъдеще, да усещаме нормалността – изтъква Мария Носикова. – Ние живеем тук и правим осезателна разлика между това, което е в България, и това, което е в Чехия. И ако искаме нашата държава да върви напред, трябва не само да гласуваме, но и да заимстваме от добрия опит, който другите имат. Разликата е в икономическия стандарт, в доверието в институциите. Чехите често правят анкети, насочени към гражданското общество и една от тях представляваше допитване кои институции в страната се ползват с най-голямо доверие. На първо място те бяха посочили полицията, а на второ място – съда. Това обяснява много неща.”
Вижте още:
Снимки: БСУ “Д-р Петър Берон” - ПрагаПосолството на България в Бразилия отправи покана към децата и младежите от българските общности по света (извън България) да вземат участие в организирания от него Международен ученически литературен конкурс. Желаещите да се включат ще трябва да..
На 5 декември 2024 г. посланикът на България в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, Тихомир Стойчев, връчи акредитивните си писма на Н. В. Крал Чарлз III на официална церемония в Бъкингамския дворец, съобщиха днес от МВнР...
За ученици в 11 клас от гимназия в Ришон Лецион, Израел, беше проведен открит урок за съдбата на българските евреи през Втората световна война. Специален гост на събитието и лекцията на 15 декември, изнесена от Ира Шарфман и Сахар Шаули, на която..