Отново е 1 април - Международният ден на шегата, и по този повод Музеят на хумора и сатирата в Габрово отваря широко врати, за да отпразнува рождения си ден, заедно със стотиците гости и почитатели на смешното и забавното. Габрово неслучайно е наречен „българската столица на хумора”, където всяка година през месец май се провежда и Международният фестивал на хумора и сатирата, който води началото си от самобитната габровска „Олелийня“ и маскените балове от началото на XX в.
Специално за празника на хумора на 1 април, организаторите от Музея в Габрово обещават всеки от гостите да се докосне до истинска габровска щедрост, в която обаче мнозина се съмняват. От 10 часа шаржове на живо ще правят трима наши изявени художници Ивайло Цветков, Ирина Китанова и Валентин Георгиев. Карикатуристите ще радват гостите на Музея на хумора и след 16 часа, когато рисуването ще продължи с пълна сила.
Сред най-разпознаваемите майстори на карикатури безспорно е Ивайло Цветков, носител на над 130 международни и български награди за сатирично творчество, а през 2022 г. той беше отличен със "Златен Езоп", наградата за "Карикатура" в 25-тото Габровско биенале. Карикатурите му могат да се видят често на страниците на известни печатни издания, като светкавична реакция на политическите събития у нас и по света.
На празника в Габрово е отделено специално внимание и на децата, които искрено се смеят на първоаприлските шеги и закачки. За тях в Музея отворя врати ателие "Неочаквни портрети" с Анна Оклева и "Пъстроцветна работилница" с Калина Бакалова. В Музея на хумора, отскоро работи и голям магазин, където могат да бъдат закупени хумористични сувенири, сред които е и книжката с габровски хумор, в която откриваме следния анекдот:
В ресторанта
Габровецът:
- Келнер, под масата паднаха десет стотинки. Ако ги намериш, дай ми ги. Ако не ги намериш – задръж ги за бакшиш.
Съставил: Гергана Манчева
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за..