Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Кремъл порица България и Чехия, че ремонтират руски хеликоптери за украинската армия

Снимка: avionams.com

Ремонтът и модернизацията на руски хеликоптери с цел последващото им предаване на Украйна е грубо нарушение на международните задължения на България и Чехия.” Тази позиция огласи руската Федерална служба за военнотехническо сътрудничество, цитирана от ТАСС. От институцията твърдят, че българските държавни компании “Авионамс” и “Терем-Летец” и чешката “Лом Прага” продължават да ремонтират и модернизират бойни хеликоптери, произведени в СССР и Русия, и да изпращат някои от машините в Украйна. Агенцията припомня, че през юли м.г. Русия е прекратила лицензите на трите предприятия заради неприятелските действия на София и Прага и те нямат правото да извършват дейност,свързана с техническо обслужване или ремонт на руски хеликоптери.

Най-малко шест руски ракети са поразили снощи украинския град Харков, съобщи областният губернатор Олег Синегубов. Все още не е ясно дали има жертви. При нападения в Сумска област има пострадали. Русия от месеци прибягва до удари с ракети и дронове срещу най-различни цели в Украйна, опитвайки се да извади от строя критичната инфраструктура, информира Ройтерс. Генералният щаб на украинската армия съобщи, че войските му са отблъснали няколко руски атаки, извършени едновременно в различни точки на източния фронт.

На 400-ния ден от войната президентът Володимир Зеленски изрази увереност, че победата над руските нашественици е въпрос само на време.


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Красимир Вълчев

Децата, завръщащи се от чужбина, се нуждаят от допълнителни часове по български

Българската образователна система и Законът за предучилищното и училищното образование нямат т.нар. езикова интеграция, призна министърът на образованието Красимир Вълчев пред ресорната парламентарна комисия. По думите му, това означава ако едно..

публикувано на 21.03.25 в 13:46

МВнР призова българите да се въздържат от пътуване до Лима, Перу

Предвид обявеното на 17 март 2025 г. извънредно положение в столицата Лима и провинция Каяо, както и зачестилите случаи на криминални прояви в района, Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани да се въздържат от пътувания..

публикувано на 21.03.25 в 13:40

Сутрешните температури остават ниски, в петък ще е пролетно топло

В петък , 21 март, минималните температури ще бъдат от минус 5 ди 0°. В София ще е около минус 3°. В сутрешните часове по поречията и около водните басейни ще има намалена видимост. През деня ще е слънчево и почти тихо. Максималните температури..

публикувано на 20.03.25 в 18:35