Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

ЕС преговаря с Китай за войната в Украйна

Мао Нин, говорител на китайското МВнР
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В ЕС се обсъжда литовското предложение за въвеждане на санкции срещу руската ядрена енергетика с 2-годишна дерогация за страните членки, които все още имат действащи договори с "Росатом", съобщи REUTERS.

Пекин е готов да обсъди намирането на политическо решение на конфликта в Украйна, заяви говорителката на китайското външно министерство Мао Нин. Изявлението беше направено преди пристигането на 5 април в Пекин на френския президент Еманюел Макрон и ръководителя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Преди това Макрон разговаря по телефона с президента на САЩ Джо Байдън. Те са договорили "да ангажират Китай да ускори края на войната в Украйна и да участва в изграждането на устойчив мир в региона", съобщи Елисейският дворец.

Отношението ни към Китай ще зависи от това, каква в крайна сметка позиция ще заеме Пекин за войната в Украйна, заяви на пресконференция еврокомисарят по външната поритика Жозеп Борел. "Съществува ясно очакване, че постоянният член на Съвета за сигурност на ООН ще защити международния ред, основан на правото. Китай има моралното задължение да съдейства за справедлив мир. Те не може да застанат на страната на агресора", каза Борел. Той подчерта като "ироничен" факт, това че Русия разполага ядрени оръжия в Беларус само няколко дни след като китайският лидер Си Цзинпин разговаря в Москва за нуждата от отказа от разполагането на ядрени оръжия в чужбина.

Президентът на Беларус Александър Лукашенко пристига на двудневно посещение в Москва за разговори с руския си колега Владимир Путин, съобщиха от Кремъл. Преди това Лукашенко заяви, че е провел много сериозен разговор с шефа на руското разузнаване Сергей Наришкин, който го е информирал за сериозните заплахи срещу Беларус, съобщи държавната агенция "Белта".

Кремъл се опитва да използва ядрените заплахи, за да накара Западa да прекрати своята военна помощ за Киев преди очакваното украинско контранастъпление, твърди анализ на базирания в САЩ Институт за изследване на войната – ISW. В института смятат, че руската армия в момента няма възможност за пълномащабно настъпление в Украйна и Путин е съсредоточил своето внимание над укрепването и отбраната на вече завоюваните територии в Украйна. 

Президентът на Украйна Володимир Зеленски ще посети Полша на 5 април. Посещението ще се състои по покана на президента на Полша Анджей Дуда.

По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кирил Вълчев

БТА представя уникален шрифт по повод годишнината си

На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..

публикувано на 16.02.25 в 07:30

Хладна неделя, в Североизточна България - сняг

През следващото денонощие ще бъде облачно. В Североизточна България ще завали сняг, който през деня ще обхване много райони от Северна България. В Южна България валежите ще са от дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в..

публикувано на 15.02.25 в 17:50
Тимчо Муцунски и Георг Георгиев

Еврочленството на РСМ задължително минава през вписването на българите в конституцията

В рамките на Мюнхенската конференция по сигурността българският външен министър Георг Георгиев се срещна с колегата си от Република Северна Македония Тимчо Муцунски. Първият ни дипломат подчерта, че позицията на България по отношение на европейската..

публикувано на 15.02.25 в 17:03