Навършват се 44 години от полета на първия българин в Космоса. На 10 април 1979 година в 20 ч. 34 мин. на борда на ракетата "Союз 33" руснакът Николай Рукавишников и българинът Георги Иванов излитат в околоземна орбита. България става шестата нация в света, която изпраща свой представител в Космоса.
Поради техническа неизправност корабът не успява да се скачи с орбиталната станция "Салют-6". Сближаването протича със скорост, по-висока от предвидената. По време на корекция на траекторията прогаря горивната камера на основния двигател. Скачването се оказва невъзможно. Космическият апарат е приземен от двамата космонавти аварийно. Те прекарват в космоса 1 денонощие, 23 часа и 1 минута. Слуховете, че Рукавишников е припаднал по време на полета не са истина, разказва самият Иванов.Заради падналия сняг остава усложнена обстановката в много населени места в страната. Част от общините Априлци, Троян, Тетевен, Ловеч, Самоков и София област все още нямат ток. В Ловешко екипите на "ЕРМ Запад" и на държавния Електроенергиен системен..
От дистанцията на времето историята и изследователите ще дадат своята оценка за България и нейните междусъседски отношения в първата четвърт на 21-ви век. Но и тогава те ще стъпват върху фактите и възприятията за тях на съвременниците. Преди още..
Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите. Особено притегателни са средновековните манастири и църкви, една от които носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на "БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на..