Пещера „Бисерна“, в околностите на град Шумен, вече е достъпна за туристи. Природната забележителност може да се види два пъти годишно – през пролетта и през есента, за по около два месеца, преди да настъпи периодът на зимуване на прилепите. Ограниченията са заради колониите от 14 вида прилепи, които живеят тук.
Тя е се намира в местността „Кьошковете“ и до нея се стига по два добре обозначени пешеходни маршрута. „За да се насладите на цялото й великолепие, трябва да се екипирате с топло яке и удобни обувки и да дадете пълна воля на въображението си“, каза в интервю за БНР – Шумен, Ирина Павлова от дирекцията на Природния парк „Шуменско плато“. Според нея, в дните на достъп през миналата година, „Бисерна“ е била разгледана от близо 2000 туристи. Пещерата е на 3 500 000 години, а туристическата разходка е около 800 метра в едната посока .
Пещерата е известна също с името „Зандана“, но е възприето по-красивото „Бисерна“, заради прекрасните бели скални пещерни образувания, покрити с блестящи водни капки. Посещението става само след предварително записване, което трябва да се направи в делничните дни.
Съставил : Венета Николова
Снимки: Природен парк „Шуменско плато“
Чаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..