Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индустриалният капитал: Без промени ще имаме 7% дефицит

Васил Велев
Снимка: БГНЕС

Националните приоритети на България трябва да са членство в Шенген до края на годината, в Еврозоната - от януари 2025 г. и в ОИСР - от 2026 г., смятат работодателите. Те очакват депутатите да изберат председател на Народното събрание, да излъчат редовен кабинет и да гласуват редовен актуален бюджет. Това каза пред БНТ Васил Велев, председател на АИКБ.

Сред предлаганите от индустриалния капитал мерки са намаляване на разходите за администрация, които са се увеличили със 112% спрямо 2019 г. при инфлация за периода 32% и намаляване на населението, и по-добро таргетиране на социалните плащания.

"Ако нищо не се промени, ще имаме бюджетен дефицит от около 7%. За да постигнем 3% дефицит, трябва да постигнем двойно по-голям БВП, а това няма как да стане в близките 5-6 години”, коментира Велев. За да влезем в Еврозоната ни трябват 3% дефицит.

По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Броят на инцидентите с тротинетки нараства близо три пъти

Само от юли до септември са възникнали 277 произшествия с участието на тротинетки и седем души са загинали – тази статистика представи пред Нова тв главен инспектор Лъчезар Близнаков от “Пътна полиция”. Броят на инцидентите се е увеличил близо три..

публикувано на 13.10.24 в 15:25
Станимир Михайлов

НЗОК започва проверки на болници заради съмнение за фалшиви хоспитализации

Националната здравноосигурителна каса ще проверява дали лечебни заведения са отчитали фалшиво лечение без пациентът да е лежал в съответната болница, каза пред БНР управителят на касата Станимир Михайлов, който преди броени дни беше възстановен..

публикувано на 13.10.24 в 13:48
Димитър Площаков

Адв. Димитър Площаков: Данните за чистотата на въздуха не отразяват обективното състояние

Пунктовете, на които се поставят станциите за измерване на качеството на атмосферния въздух, са далече от местата с висока концентрация на фини прахови частици. До този извод достига адв. Димитър Площаков след задълбочено проучване върху контрола..

публикувано на 13.10.24 в 11:58