Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Духовниците, избрани да донесат Благодатния огън, пристигнаха в Йерусалим

Снимка: БГНЕС

Българската делегация, която ще донесе Благодатния огън от Божи гроб, пристигна в Йерусалим, съобщиха от Старозагорската митрополия. “Огромно е вълнението на всеки православен християнин, на когото предстои да посети Светите земи и да присъства на това велико чудо - слизането на Благодатния огън, за да може да осени всички ни с Пасхалната радост, че Христос възкръсна сред мъртвите и смъртта няма власт над него”, каза преди отпътуването ръководителят на делегацията митрополит Киприан. 

Българските духовници и посланика ни в Израел Румяна Бъчварова ще присъстват на богослужението в храма “Възкресение Христово в Йерусалим, където на Велика събота над гроба на Исус Христос от небето се спуска Благодатния огън. 

По традиция духовници от епархиите в цялата страна ще вземат частица от огъня, за да го занесат на вечерното богослужение в храмовете за Възкресение Христово.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15