Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Френският институт в София с кино покана и въпрос – устойчиво или (не)поносимо е бъдещето ни

Снимка: Френски институт - България

Филмът „Зелената планета“ (1996 г. – на френски, субтитриран на български) ще бъде показан на 22 април от 14 ч. в зала „Славейков“ на Френския институт в България. Прожекцията е част от инициативата на френските институти в целия свят, наречена „Нощ на идеите 2023“. Осмото ѝ издание е под надслов „Повече?“, а Френският институт в България разглежда темата през призмата на проблемите с околната среда, под общото название: „Бъдещето ни: устойчиво или (не)поносимо?“ Устойчивите, но и разрушителните ни практики по отношение на битието ни на потребители или туристи в планината бяха обект на дискусия на 20 април.

„Непрекъснато сме предупреждавани за това, че начинът ни на живот и на потребление води до свръхексплоатация на природните ресурси. Знаем също, че като общество ние генерираме колосални количества отпадъци, някои от които са постоянни замърсители на природната среда. Но все пак, способни ли сме да измерим вредата от собственото си поведение? Имат ли реален ефект решенията, които предлагаме?“ – питат организаторите на форума.

Магдалена Малеева

С мнения в дискусията се включиха личности с мисия в сферата на екологията – председателят на сдружение „Планини и хора“ Любомир Попйорданов, тенисистката Магдалена Малеева, достигнала до №4 в световната ранглиста, а днес основател на няколко екологични асоциации и екоотговорни предприятия, изследователят от БАН Николай Вълчев и Балин Балинов от „Грийнпийс“. Балин Балинов

Гост на дискусиите беше и Флоранс Рюдолф – професор по социология и урбанизъм в Националния институт по приложни науки в Страсбург (INSA), която изучава процесите на институционализиране на околната среда, основани на нови социални практики и начини на живот в градовете, както и на новите знания, форми на експертиза или професии, свързани с тези реалности.

Филмът „Зелената планета“ на режисьора Колин Серо и с участието на Венсан Лендон и Марион Котияр разказва за обитатели на чужда планета, които са създали идеално общество и живеят в хармония помежду си и с природата. От време на време някои от тя посещават и други планети, но странното е, че от двеста години насам никой не желае да посети планетата Земя. Един ден млада жена решава доброволно да отиде на Земята, където земляните я срещат насред Париж… Прожекцията на филма в София е с вход свободен.

Съставил: Гергана Манчева

Снимки: Френски институт – България
По публикацията работи: Ергюл Байрактарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05
Служебният министър Найден Тодоров

Работещите в културата не създават вкуса на обществото, каза министър Тодоров

"По един уникален начин е намерено, как всеки сектор в културата да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да спечелят повече..

публикувано на 08.07.24 в 09:04
Монаси от манастир в Дхамаршала, Индия

Монаси от Тибет представят в Бургас хималайската култура

Монасиот Тибет пристигат на 6 юли в Бургас. Делегацията от Фондация за хималайска култура включва Лобсанг Фънтсок – председател, трима монаси, близки до Далай Лама, десет автентични танцьори, които съчетават в движенията си музика, колорит и..

публикувано на 06.07.24 в 09:15