Образът и делото на Апостола на свободата изникват в съзнанието на всеки българин, когато трябва да назове името на роден герой. И макар историците да спорят за някои моменти от живота му, той наистина заема централно място в сърцето на своя народ. Доказателство за това са множеството паметници, разпръснати от сръбския Цариброд до далечна Аржентина, имената на различни институции сред които безброй училища в страната, както и на десетки зад граница.
"За децата това е героят с най-светлите идеи – казва Лилия Димитрова, директор на БНУ "Васил Левски" в Сарагоса, Испания. – Той първи достига до идеята, че България няма да се освободи без подготовка на организации във всеки град и село. За учениците ни е много интересно от гледна точка на съвременния свят, как Апостолът обикаля от място на място, рискувайки живота си, поддържа чисти идеалите си и дава всичко за свободата. Те знаят всички негови завети и са горди, че училището им носи името на най-чистия и светъл герой в нашата история."
Българската общност във втория по големина испански град Сарагоса допреди пандемията наброява 800 души, а в областта Арагон са били около 5000. Сънародниците ни са заети основно в селското стопанство и в производството, тъй като в района са изградени много фабрики.
Броят на учениците, които посещават училище "Васил Левски" е различен – между 28 и 37. "Някои деца, родени в смесени бракове, в които нямат възможност да практикуват българския език, се отказват да посещават заниманията. Други пък са упорити и продължават, въпреки неудобствата, които им създава пътуването всяка неделя" – споделя ни Лилия Димитрова.
"Най-големите герои са родителите, винаги повтарям това! В Испания разстоянията са много големи. Мога да дам пример с едно семейство, което вече 8 години пътува по 80 километра всяка седмица, за да може детето им да посещава нашето училище – споделя директорката. – При това в единствения свободен ден, който имат. През годините вече в Испания порасна и второ поколение деца, които, макар да живеят в тук, се чувстват българи, защото корените им са такива. За да ни уважават, ние трябва да уважаваме и познаваме нашата история и род, заявявайки гордо, че сме българи."
Уроците по родолюбие са важна част работата с децата в училище "Васил Левски" в Сарагоса. Българчетата с ентусиазъм се включиха и в инициативата на Радио България „С мисъл за Левски“ по повод 150 години от гибелта на Апостола, като ни изпратиха видео и снимки от урока по безсмъртие, в който са участвали учениците от всички класове на школото." Гордеем се, че носим неговото име и се стараем да следваме заветите му!" – написаха ни те.
Вижте Част от урок на тема „Васил Левски 150 години БЕЗСМЪРТИЕ“. Презентация на Ива Сахлийска – учител в БНУ „Васил Левски“ – Сарагоса /Испания
Създадено през 2009 година, в началото училището работи изцяло на възрожденски начала в помещение, предоставено от общинския съвет на Сарагоса. От 2014-а то извършва дейността си по програмата "Роден език и култура зад граница" към Министерството на образованието и науката. Средствата, които получават оттам им позволяват да са едно от малкото неделни училища, които не събират такси за обучението на децата.
Като отплата за грижите и всеотдайността си, учителите там получават невероятно уважение, благодарност и любов от страна на децата и семействата на българите. Това е отплатата за отделените време, знания и емоции вече 14 години на ползу роду – да пазят жива искрицата на любовта към България у децата, част от които са родени в далечна Испания.
Вижте още:
Български информационен ден ще се проведе днес в Айндховен, Нидерландия. Представители на различни български организации ще споделят ценна информация по разнообразни теми. Посетителите ще могат да научат повече за българската студентска асоциация в..
Българката Цвета Калейнска, която от 16 години живее в САЩ, издаде двуезична книжка за оцветяване "История на кукерите", която излиза и в България на 1 декември, съобщи БТА. Книжката е налична в САЩ, Англия, Франция, Италия, Германия и Япония, където е..
В рамките на посещението си в Сингапур от 22 до 24 ноември президентът Румен Радев се срещна с българи, които живеят и работят в азиатската държава. По неофициална информация българите в Сингапур са около 400 души. "Нашата диаспора в Сингапур заема много..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..